Soutěž Magnesia Litera má první vítěze

O vítězích nové literární soutěže Magnesia Litera je od soboty jasno. Nejlepší knihou vydanou loni v České republice se stal překlad práce německého literárního publicisty Jürgena Serkeho Böhmische Dörfer - Putování opuštěnou literární krajinou. Dílo o německé literatuře v Čechách je dvojnásobnou výhrou pro pražské nakladatelství Triáda, jež tento více než pětisetstránkový titul s řadou dobových fotografií vydalo a oproti německému vydání z roku 1987 jej opatřilo předmluvou Jiřího Gruši a autorovým doslovem.

Triádě patří nejen částka sto tisíc korun, spjatá s hlavní cenou, ale i trofej za nejvýznačnější nakladatelský počin.

"Děkuji jménem autorů, kteří prošli zkázami minulého století a nemohli se vrátit do své země. S touto cenou se vlastně vracejí do českých dějin,“ poznamenal na sobotním vyhlašování cen v Městské knihovně v Praze Jürgen Serke. Ke svým sedmačtyřiceti portrétům německy píšících spisovatelů, kteří působili v předválečném Československu, sbíral materiál zhruba dvě desetiletí. Nápad se zrodil na sklonku šedesátých let, kdy byl Serke pražským zpravodajem americké tiskové agentury UPI.

Proti Serkeho vítězství se ovšem zvedly i kritické hlasy. „Nesouhlasím s knihou roku - podle mého názoru jsou tam některé věci zbytečně nafouknuty a jiné zase zanedbány, nehledě na některé faktografické nepřesnosti,“ míní publicista Aleš Knapp. „Mám pocit, že ve výběru knihy roku hrála jistou roli i stávající politická situace,“ dodává. Jakékoli tlaky  ovšem předseda poroty Jan Krekule rezolutně vylučuje: „Naprosto ne! V žádném případě! Každý porotce rozhodoval sám za sebe a výsledek pochází z prostého aritmetického součtu hlasů. Jednotliví porotci do sobotního večera vůbec nevěděli, jak to všechno dopadlo.“ Krekuleho zejména potěšilo, že ve všech kategoriích byly výsledky velmi jednoznačné - žádné „plichty“.

Celý pětadvacetičlenný porotní sbor, v němž se sešli knihkupci, literární kritici, překladatelé, spisovatelé i vědečtí pracovníci, čeká ještě jedno setkání, kde se budou zabývat celým prvním ročníkem této soutěže.

V oblasti prózy zabodoval „romantický, ekologický a utopický“ román Miloše Urbana Hastrman, který tak porazil díla Jáchyma Topola a Patrika Ouředníka. Pětatřicetiletý autor, jemuž v příštích dnech nakladatelství Argo vydá jeho čtvrtou prózu, „sexyromán“ Paměti poslance parlamentu, při přebírání ceny čtenářům vzkázal, aby i nadále „volili zeleně“. Nejvýraznější sbírkou poezie komise vyhlásila knížku Jiřího Gruši Grušas Wacht am Rhein aneb Putovní ghetto. Stávající český velvyslanec v Rakousku do ní zahrnul své české texty z let 1973 až 1989. Literárním objevem roku se stal románový debut zlínské prozaičky Hany Andronikovy Zvuk slunečních hodin, který loni získal Literární cenu nakladatelství Knižní klub.

Soška za překladovou knihu putovala do rukou Jiřího Pelána, který pro nakladatelství Paseka připravil antologii italské poezie pozdní secese Básníci soumraku. Mezi populárně naučnými tituly se pak prosadila obsáhlá monografie slavného vojevůdce Habsburků a bojovníka proti Turkům Princ Evžen Savojský od Víta Vlnase. Jedinou cenou, která se obešla bez předchozích nominací, byla Litera za přínos české literatuře. Plastiku představující rozevřenou knihu si odnesl Jiří Gruntorád, zakladatel veřejné knihovny Libri prohibiti, která už téměř dvanáct let shromažďuje samizdatové a exilové publikace a tisky. „Bude stát v Libri prohibiti a možná tam naláká nějaké sponzory,“ těšil se ze své trofeje Gruntorád.

NOMINACE A CENY NA VÝROČNÍ CENY MAGNESIA LITERA ZA ROK 2001
(ocenění jsou uvedeni červeně)

Litera za objev roku

Petr Fabián: Dům mezi okny (H&H)
Hana Andronikova: Zvuk slunečních hodin (Knižní klub)
Radek Malý: Lunovis (BB Art)

Litera za poezii

Vít Slíva: Grave (Host)
Jiří Gruša: Grušas Wacht am Rhein aneb Osamělé ghetto (Paseka)
Petr Maděra: Komorní hůrka (Host)

Litera za prózu

Patrik Ouředník: Europeana (Paseka)
Jáchym Topol: Noční práce (Hynek/Torst)
Miloš Urban: Hastrman (Argo)

Litera za nakladatelský čin

Henri Pourrat: Kašpar z hor (Literární čajovna Suzanne Renaud)
Jürgen Serke: Böhmische Dörfer - Putování opuštěnou literární krajinou (Triáda)
Tomáš Pěkný: Historie Židů v Čechách a na Moravě (Sefer)

Litera za překladovou knihu

Salman Rushdie: Zem pod jejíma nohama (přeložil Pavel Dominik, Paseka)
Jiří Gruša: Česko - návod k použití (přeložili Mojmír Jeřábek a Jiří Gruša, Barrister and Principal)
Básníci soumraku (přeložil Jiří Pelán), (Paseka)

Litera za populárně naučnou literaturu

Josef Alan a kolektiv: Alternativní kultura (Nakladatelství Lidové noviny)
Jan Dungel, Karel Hudec: Atlas ptáků ČR a SR (Academia)
Vít Vlnas: Princ Evžen Savojský (Paseka)

Litera za přínos české literatuře

Jiří Gruntorád za založení a vedení knihovny Libri prohibiti

Magnesia Litera - Kniha roku

Jürgen Serke: Böhmische Dörfer - Putování opuštěnou literární krajinou (Triáda)


Některé z nominovaných titulů na knižní ceny Magnesia Litera za rok 2001.