Dan Brown odjíždí od soudu - Spisovatel Dan Brown odjíždí od londýnského soudu, kde se řeší, zda námět svojí knihy neukradl. | foto: Reuters

Soud kvůli Šifře donutil Browna odkrýt karty

  • 6
Cenné lekce o tvůrčím procesu Dana Browna dostali diváci v londýnské soudní síni, kde se odehrává bitva o autorská práva ke knize Šifra mistra Leonarda.

Snímky z procesu najdete ve fotogalerii.

Dan Brown se brání žalobě dvou jiných autorů Michaela Baigenta a Richarda Leigha, že jim hlavní body a "architekturu" knihy ukradl. Brown to kategoricky popřel. - více zde

Soud se proto zaměřil na jeho poznámky a způsob podtrhávání. Jedním z hlavních důkazů byl Brownův vlastní, notně opotřebovaný výtisk knihy Svatá krev a svatý grál.

Baigent a Leigh se v ní zabývají teoriemi, že Ježíš a Máří Magdaléna byli manželé, měli dítě a jejich potomci dodnes žijí, což je i podstata Brownovy detektivky.

Jejich žaloba směřuje proti vydavateli obou knih Random House. To si je ale natolik jisto vítězstvím ve sporu, že 28. března dává do prodeje pět milionů výtisků Brownovy knihy v paperbackovém formátu.

Je to možná rekord pro první paperbackové vydání, protože i první díl ságy o Harrym Potterovi vyšel pouze ve dvou milionech výtiscích.

Jak vznikala Šifra?
Soudní proces byl v posledních dvou dnech cenným školením budoucích autorů. Brown, který je bývalým učitelem, ale díky své knize se stal nejbohatším spisovatelem světa, vysvětloval, jak píše a jak získává podklady.

Píše každý den od časného rána. Každou hodinu má přestávku, při které dělá dřepy a další cviky pro oživení. Rešerše mu připravuje jeho žena Blythe, ale Brown se přiznal, že nečte vše, co mu Blythe uloží.

Byla to ale ona, kdo ho přesvědčil, aby se jedním z ústředních motivů Da Vinciho kódu stal potlačovatelský postoj církve vůči ženám.  

Možná nečekanou roli na jeho knihách měl jeho otec. Brown vyrůstal v domácnosti bez televize, ale otec, učitel matematiky, rodinu bavil rébusy a hádankami. Jejich postupným luštěním se například členové rodiny dostali na Vánoce ke svým dárkům.  

Brown také přiznal, jakou změnu v jeho životě mu Da Vinciho kód přinesl. "Když jsem vydal Anděly a démony, chodil jsem do knihkupectví o knize vyprávět, a bývalo tam tak pět nebo šest lidí - z nich tři byli majitelé... Když vyšel Da Vinciho kód, hovořil jsem najednou k 300 nebo 400 lidem," říká autor.

,