Trash People | foto: www.haschult.de

Sochy z odpadu viděly i Čínskou zeď

Jak se elegantně zbavit odpadků? Příklad si lze vzít z akce, již v Kolíně nad Rýnem uspořádal místní rodák, šestašedesátiletý výtvarník HA Schult.

Na náměstí Roncalliplatz umístil před okázalou katedrálu díla, vytvořená z odpadu pocházejícího výhradně od obyvatel tohoto milionového města. Předtím ovšem tisícovku skulptur lidských postav vysokých zhruba 170 centimetrů a vážících kolem 50 kilogramů už poznal svět.

Od roku 1999 byli Cologne People čili Kolíňané k vidění mimo jiné na Rudém náměstí v Moskvě, před pyramidami v Egyptě nebo na Čínské zdi. Z Kolína se postavy, z nichž každá má cenu 6000 eur, stěhují do New Yorku.

Plechovky i baterie
"Mé umění je uměním ulice, je určeno stejně tak pro toaletářku, jako pro šéfa představenstva," prohlásil Schult. Jeho figury, známé i pod názvem Trash People (Odpadkoví lidé), se zrodily z různorodých materiálů.

Jednoznačně převládají plechovky od coca-coly, zhotovením jedné postavy jich je "recyklováno" až pět set. Ale k tvorbě figur může posloužit cokoliv: vnitřnosti vyhozených počítačů včetně klávesnic, klasické hnědé kelímky z automatu na kávu, baterie, espézetka automobilu, použité dózy od sprejů nebo od šlehačky. Vše je stmeleno sprejovým kytem.

Počítačová klávesnice simuluje žebra, vyhozená teflonová pánev či plotýnka vařiče představují anonymní obličeje bez výrazu, dvě plechová víka ženská prsa. Místo vlasů stačí upevnit igelitový pytlík.

Některé z figur mají dokonce své jméno, kupříkladu Ritter Rost (Rytíř Rez), který je jedním z umělcových oblíbenců. Prý kvůli krásné zrzavé barvě, a právě proto není na svých cestách ošetřován prostředky proti korozi. Zato rudě zářící Cola-Mann (Kokakolový muž) si impregnace užil dostatek.