Smokie na koncertě v Brně

Smokie na koncertě v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Sprostá verze Alenky nás bavila, vzpomínají Smokie na svůj slavný hit

  • 13
Britská glamrocková legenda Smokie u nás v roce 2015 slavila čtyřicet let na scéně, teď se do Česka vrací na dva koncerty. Slavná kapela se představí 31. března v brněnském Sonocentru a 1. dubna ve Velkém sále pražské Lucerny.

Pro fanoušky jsou Smokie typická „sedmdesátková“ kapela. Ve skutečnosti se dali dohromady už v roce 1964. „Byli jsme děti, zas tak jsme o budoucím úspěchu nepřemýšleli, i když jsme to určitě vždycky takhle chtěli. Chtěli jsme prostě dělat muziku,“ říká dnes pětašedesátiletý zpěvák a baskytarista Terry Uttley, který původně začal pracovat jako tiskař.

„Potom mi ovšem spoluhráči zaklepali na dveře s tím, že do toho půjdeme naplno. Sedm let jsme hráli po klubech a hospodách, až si nás všimli producenti Nicky Chinn a Mike Chapman, čímž to všechno odstartovalo,“ vzpomíná.

Díky zmíněné producentské dvojici mají Smokie hity jako Don’t Play Your Rock’n’Roll to Me nebo Living Next Door to Alice, jenž se dočkal i českého coveru Alenka v říši divů od Karla Zicha. Ten jej vydal dokonce tři roky před Smokie, jejichž verze se stala světově proslulou. „Ano, tu píseň napsali naši producenti a původně ji nahrála novozélandská kapela New World, ale po světě se neprosadila. A tak jsme se jí chopili sami. Vydali jsme ji postupně ve třech různých verzích a těch nahrávek se prodaly miliony,“ líčí Uttley historii slavné skladby.

Jednou z nich byla i přisprostlá verze, kde se v refrénech zpívalo „who the fuck is Alice?“, tedy „kdo je ku.va Alice?“. „Irové to takhle vyřvávali na našich koncertech a nám to přišlo docela srandovní,“ směje se hudebník. „Nahráli jsme tedy vlastní verzi jen pro Irsko, mysleli jsme si, že by to s tímhle slovem jinde neprošlo. Ale nakonec jsme to pustili do světa a připsali si další půlmilion kopií.“

Nikdy hudebníky ze Smokie netrápilo, že největší hity nejsou jejich autorské skladby? „Vůbec ne, tak to bylo prostě nastavené. Nicky a Mike byli autoři, měli produkční společnost a muzikanti pro ně byli nástroj, jak ty písně dostat do hitparád. Navíc podle dohody jsme mohli sami napsat osmdesát procent alba, takže většinou jsou to naše písničky. Pravda, ty největší hity ne. Nebýt ovšem těch dvou, neměli bychom žádné hity,“ tvrdí baskytarista.

Do Česka tedy Smokie vezou léty prověřené pecky, z původní sestavy kapely však zůstal jen Uttley. „Ostatní spoluhráči už také nejsou žádní mladíci. Bubeník Steve Pinnell a klávesák Martin Bullard jsou s námi od roku 1986, ostatní jen o něco méně. Takže já tu naši současnou sestavu vážně nepovažuju za nějakou novou omlazenou kapelu,“ vysvětluje Uttley.