Záběr z filmu Nový život

Záběr z filmu Nový život | foto: Artcam

Pětice slovenských filmů ukáže, jak filmaři odvedle drásají vážnými tématy

  • 0
Do českých kin vstupuje kolekce pěti slovenských titulů loňského roku. Lze z ní vyčíst, v čem se liší od zdejší tvorby: u sousedů vedou skromnější produkce, zato vyhrocená společenská témata.

Z pěti děl jsou dvě hraná, přičemž Můj pes Killer v režii Miry Fornayové vznikl v koprodukci s Českem, našimi sály už prošel a hlavně bodoval v zahraničí. Drama mladíka z party skinheadů, který objeví romskou krev ve vlastní rodině, vyhrálo festival v Rotterdamu a proniklo do širšího výběru na Evropské filmové ceny.

Druhý hraný snímek Ďakujem, dobre je rozšířenou povídkovou variací na stejnojmenný absolventský film, který Mátyás Prikler natočil v roce 2009 a sledoval v něm krizi rodiny na příkladu ovdovělého starého muže.

V novém, celovečerním snímku už stejný pohled přenáší do tří domácností, vedle osudu osamělého důchodce přidává zážitky jeho syna strachujícího se o zaměstnání a potíže místního podnikatele nejen s firmou. Jednu z klíčových rolí přijal Miroslav Krobot, hlavní úlohu však hraje hospodářská krize, která prostupuje všemi epizodami a určuje jejich náladu.

Rebelský dokument

Zbytek kolekce tvoří dokumenty. Asi nejblíž bude mít tuzemský divák k titulu Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová, protože znovu otevírá týž případ jako český hraný film Františka A. Brabce Bolero. Vražda studentky z roku 1976, za niž byla odsouzena parta potomků prominentů tehdejšího režimu, dál vzbuzuje otázky - a v Kirchhoffově pojetí sedí na lavici obžalovaných sama spravedlnost. Na rozdíl od Bolera, které však zločin přeneslo do současné Prahy, dokument vinu potrestaných zpochybňuje.

Výbušnou látku přináší i Krehká identita, jejíž autorce Zuzaně Piussi hrozilo trestní stíhání. Pozoruje totiž extrémní ukázky slovenského nacionalismu, což se politickým špičkám hnutí hrubě nelíbilo. Podle některých kritiků jde o snímek jasně tendenční, spíš ostrou satiru než vyvážený dokument zkoumající více názorů, ale svůj rebelský účel plní; přinejmenším v zemi, kde vznikl.

Z politicky podbarvené kolekce se vymyká pouze třetí dokument. Jmenuje se Nový život a Adam Oľha v něm s nadhledem zkoumá, co zná nejlépe - nebo si to myslel, dokud jeho otec neopustil svou manželku i s šesti dětmi, aby zkusil začít od nuly. Divácká cena z jihlavského festivalu napovídá, že na rozdíl od kolegů s ryze slovenskými tématy si absolvent pražské FAMU zvolil všeobecně přenosnou látku, a nejen pro festivalové poroty.