Česká pošta vydala známku ke 120. výročí narození Vlasty Buriana. Jejím autorem je Pavel Sivko.

Česká pošta vydala známku ke 120. výročí narození Vlasty Buriana. Jejím autorem je Pavel Sivko. | foto: ČTK

Slaví se 120 let od narození Vlasty Buriana, mimo jiné známkou

  • 3
Tři podoby krále komiků Vlasty Buriana obsahuje poštovní známka, která vyšla ke 120. výročí jeho narození. Námětem poštovní známky se legendární český herec stal vůbec poprvé.

Známka má nominální hodnotu deset korun, jejím autorem je Pavel Sivko a rytcem Jaroslav Tvrdoň. Byla pokřtěna v pátek v pražském kině Ponrepo. Filatelisté tu mohli získat i otisk pamětního razítka. Křest doprovodily v kinosále Národního filmového archivu ukázky z Burianových filmů s tematikou pošty a střihový snímek z roku 1987 Portrét krále komiků, k němuž komentář načetl Josef Abrhám.

Námět známky vychází z nepříliš známého faktu, že se totiž podoba Burianova knírku v každé filmové komedii lišila. Nejmohutnější byl v Lamačově veselohře C. a k. polní maršálek z roku 1930. O deset let později natočil Martin Frič komedii Katakomby, v níž se svérázný úřednický oficiál honosil knírem jen o něco menším. Mužná ozdoba dvojníka portorického krále ohrožovaného teroristickými útoky anarchistů, jehož Burian vytvořil v roce 1932 ve filmu Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, byla nepatrná.

Milovníci Burianova humoru si ho mohou připomenout i zcela jinak. Triton Restaurant na Václavském náměstí nabízí do 14. dubna Italské nudle po česku s kuřecím masem, jablky a mandlemi, jak je připravoval hercův osobní kuchař Jaroslav Trejbal. Hosté ke každé objednávce získají "liguééére" zdarma a jídlo si vychutnají přímo na místech, kde oblíbený herec otevřel v roce 1925 své první divadlo. Za tři roky se přestěhovalo ke Švandům na Smíchov. V letech 1930 až 1944 zakotvil Burian v dnešním Divadle Komedie.

Jaroslav Marvan, Zita Kabátová a Vlasta Burian ve filmu Přednosta stanice (1941)

Vlasta Burian se od roku 1923, kdy měl premiéru jeho první, ještě němý film, objevil ve 40 snímcích. Narodil se 9. dubna 1891 v Liberci jako syn chudého krejčího. V roce 1901 se rodina přestěhovala do Prahy, kde se vyučil obchodním příručím. Už před první světovou válkou se stal miláčkem publika v kabaretech a režisér Emil Artur Longen ho označil za Krále komiků.

V roce 1947 byl Burian za údajnou kolaboraci s Němci odsouzen ke třem měsícům vězení a půlmilionové pokutě. Plně rehabilitován byl až v roce 1994. V 50. letech hrál jen v pár filmech, například Byl jednou jeden král. Někdejší komik světového formátu se musel spokojit s podřadnými estrádami a večírky v závodních klubech. Na následky nachlazení z jedné takové zapadlé štace 31. ledna 1962 zemřel. V roce 2002 byly jeho ostatky spolu s popelem jeho ženy Niny, která zemřela dva měsíce po něm, péčí Společnosti přátel Vlasty Buriana uloženy na Vyšehradě.

Místa, kde nejen Vlasta Burian natáčel své dodnes oblíbené snímky, připomíná Radek Laudin v knize, která právě vyšla v nakladatelství Fragment. Přináší tipy na výlety na místa, kde vznikaly například komedie Ryba na suchu (Bechyně), Tři vejce do skla (Karlovy Vary) a Hrdinný kapitán Korkorán (Poděbrady).

,