Herec Pavel Liška | foto: Petr Topič, MAFRA

Švejka si zahraje Liška. Něžný geniální komediant, tvrdí režisér Sláma

  • 276
Poté, co Bohdan Sláma dostal od státního fondu kinematografie 17 milionů korun na nového Švejka, se strhla lavina dohadů, kdo ho bude hrát. „Pavel Liška,“ potvrdil iDNES.cz režisér, který s hercem točil Divoké včely, Štěstí, Venkovského učitele i Čtyři slunce.

Podle Slámy sice drobný Liška neodpovídá vžité představě zavalitého chlapíka z ilustrací díla Jaroslava Haška. „Ale zato má jeho náturu a hlavně je geniální komediant s něhou, s níž se dívá do očí tygrů, takže je odzbrojí,“ vysvětlil Sláma.

Přiznal také, že se o Švejkovi bavil s Milošem Formanem, který tvrdil, že v něm „válka musí být opravdu válka, se všemi hrůzami“ a sám že by obsadil Charlieho Chaplina.

„Žasl jsem, ale pak mi došlo, jak je to přesné. I Hašek sám byl chytrý komediant: jako chytrý ve vykloubené době musel být anarchista, jako komediant si dvakrát zachránil život, když před vojenskou hlídkou předstíral jinou totožnost.“

Sláma tak vlastně pojmenoval i své pojetí Švejka: žádný dobromyslný blb, nýbrž hrdina dokazující, že i malý člověk může být rebelantem, když používá mozek a humor.

„Pro mě je Švejk mužem, který jde do války, ví, že je nesmyslná a že může přijít o kejhák, a protože je protřelý a umí se životem protloukat, použije zbraně válečné mašinérie proti ní samé a díky humoru pomůže přežít sobě i ostatním,“ podotýká Sláma.

Dočká se Švejk seriálové verze?

Nejistý je osud televizního Švejka. Seriál připravovala Jitka Němcová ještě s Otakarem Vávrou už v roce 2004, projekt oprášila předloni, kdy vznikla zkušební fotografie s Matějem Ruppertem v kostýmu titulního hrdiny. Otázkou je, jak se televize zachovají nyní, když se rodí film. „S Jitkou jsme si o tom povídali a shodli se, že Švejka si může vykládat každý po svém a donekonečna,“ říká Bohdan Sláma.

Režisér připomíná, že dnešní generace válku nezažily, zato Jaroslav Hašek jí prošel. „A popsal ji ostře, jako souboj smíchu s lidskou hloupostí, který je věčný. Proto Švejka všude milují,“ vykládá s tím, že do koprodukce jeho filmu vstoupí i Německo či Maďarsko. Do první klapky může uplynout půl roku až rok.

První, němý Dobrý voják Švejk vznikl roku 1926. Hrdinu hrál Karel Noll, který si roli zopakoval v dílech Švejk na frontě, Švejk v ruském zajetí a Švejk v civilu. Z prvních tří děl vznikl po hercově smrti sestřih Osudy dobrého vojáka Švejka.

Jen zčásti se dochoval Dobrý voják Švejk z roku 1931, kde hlavní postavu hrál Saša Rašilov st. Pod týmž názvem se roku 1954 zrodila loutková verze Jiřího Trnky s vypravěčem Janem Werichem a dva, respektive tři roky poté filmy s Rudolfem Hrušínským Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím.

Zvláštní kapitolu představuje film Švejk bourá Německo, jejž natočil Karel Lamač za druhé světové války v britském exilu s Lloydem Pearsonem. Švejk pronikl i do animované verze britské či německo-české, v Rakousku či Polsku měl hraný seriál a několik zemí nasnímalo divadelní adaptace příběhu.