Spisovatel Josef Škvorecký zemřel ve věku 87 let.

Spisovatel Josef Škvorecký zemřel ve věku 87 let. | foto: David Port, MF DNES

ANKETA: Gruša, Jirous, Havel a teď i Škvorecký. Odešel další velikán

  • 10
Na spisovatele Josefa Škvoreckého, který v úterý nad ránem zemřel v Torontu, vzpomínají jeho kolegové i politici. "Zůstává za ním jeho neuvěřitelné dílo spisovatelské i vydavatelské," uvedl předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček.

Velice si vážím jeho přínosu pro českou literaturu

Premiér Petr Nečas

Petr Nečas, předseda vlády

S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí spisovatele Josefa Škvoreckého. Velice si vážím jeho přínosu pro českou literaturu a jeho významu pro šíření myšlenek, které symbolizovalo významné exilové nakladatelství 68 Publishers. S Josefem Škvoreckým odchází po Arnoštu Lustigovi, Jiřím Grušovi, Ivanu Jirousovi a Václavu Havlovi během jednoho roku další výrazná osobnost české literatury.

Český národ ztrácí jednoho z nejlepších spisovatelů

Ministryně kultury Alena Hanáková

Alena Hanáková, ministryně kultury

"Jsem přesvědčena, že český národ ztrácí jednoho z nejlepších spisovatelů, který dokázal ve svém díle vystihnout povahu obyčejných lidí, především v době totality."

Zdůraznila, že Škvorecký byl vynikající publicista a výborný překladatel. Díky jeho kanadskému nakladatelství 68 Publishers, které vydávalo exilovou literaturu, byla šance, že se mezi čtenáře dostala díla, která by k nim jinak nenašla cestu.

I když jste připravený, stejně vás to zasáhne

Jiří Stránský

Jiří Stránský, spisovatel

"Nejdřív Gruša, pak Magor Jirous, všechno lidé, kteří mi byli blízcí, pak i Václav Havel a teď Škvorecký. I když člověk ví, že na tom ten druhý už není moc dobře a jste na to připravený, tak stejně vás to zasáhne. S Josefem jsme si byli velmi blízcí."

Škvoreckého označil za svého učitele, který ho uvedl do světa literatury. "Dával mi naprosto úžasné rady. Řekl mi třeba, abych se učil psát dialogy podle Hemingwaye, že on se to ze začátku taky takhle učil. Když už někdo vynalezl žárovku, proč to dělat znovu?" dodal Stránský.

Měl jsem a četl jsem všecko, co vydával

Spisovatel Ludvík Vaculík

Ludvík Vaculík, spisovatel

"Potkali jsme se osobně jen jednou. Bylo to v době, kdy vydal prvně Zbabělce. Byli jsme spolu pozváni na jakousi diskusi o životě a literatuře. Od té doby jsem se s ním osobně nesešel, ale měl jsem a četl jsem všecko, co vydával," vzpomínal Vaculík.

Ve Škvoreckého exilovém nakladatelství také vyšel poprvé Vaculíkův Český snář. "Když měl potom vyjít Česky snář po revoluci tady u nás, požádal jsem nakladatelství Atlantis, aby převzali Škvoreckého úpravu. Bylo to na památku a abych uctil a poděkoval mu," řekl ČTK Vaculík.

Je to, jako když umře někdo z rodiny

Lubomír Dorůžka, Škvoreckého dlouholetý spolupracovník a přítel, hudební publicista

Lubomír Dorůžka

"Je to, jako když umře někdo z rodiny. Věděl jsem o jeho zdravotním stavu, do jisté míry jsem tu zprávu očekával, ale přesto se mi o tom nechce mluvit." Jeho korespondence se Škvoreckým s názvem Psaní, jazz a bláto v pásech vydalo nakladatelství Literární akademie v roce 2007.

Zemřel ve věku, jehož se někteří z nás neodvažují dožít

Jiří Dědeček

Jiří Dědeček, předseda Českého centra PEN klubu

"Zůstává za ním jeho neuvěřitelné dílo spisovatelské i vydavatelské a myslím, že starost, jakou věnoval české literatuře v tuzemsku i v exilu, ocení až příští generace," uvedl Dědeček.

Dědeček řekl ČTK, že je z úmrtí Škvoreckého "strašně smutný", ale na druhou stranu kvitoval, že spisovatel zemřel ve věku, jehož se "někteří z nás neodvažují dožít".

Je to pro mě osobně veliká ztráta

Pavel Kříž

Pavel Kříž, herec

"Není mi vůbec do řeči. Je to pro mě osobně veliká ztráta. Několikrát jsme se potkali, i když jsme každý žili na opačné straně Kanady. Nesmírně jsem si ho vážil. Zachránil svou vydavatelskou činností dvacet let české a slovenské literatury, která by jinak neexistovala."

Škvorecký měl i v Kanadě výsadní postavení

Václav Krištof

Václav Krištof, Škvoreckého spolupracovník

"O jeho špatném zdravotním stavu jsme věděli, byl v Česku naposledy v roce 2004, takže i představa, že by přijel na pohřeb Václava Havla, už nebyla reálná. Paní Škvorecká rozhodla, že pohřeb nebude a s odstupem dvou až tří měsíců se uskuteční rozloučení na Torontské univerzitě. Zřejmě už za účasti českých představitelů, hlavně z ambasády. Škvorecký měl i v Kanadě celkem výsadní postavení mezi spisovateli, měl i cenu generálního guvernéra Kanady. Zájem o dění v Česku měl, i když v poslední době byla například korespondence již téměř jen pracovní. Přesto se velmi intenzivně zapojil například do přípravy souborného vydání korespondence s Lubomírem Dorůžkou. Tomu se věnoval velmi aktivně a texty kontroloval a upravoval."

, ,