Artsemestr

Artsemestr | foto: VŠUP, iDNES.cz

Školáci, vysypte kapsy!

V pražské UMPRUM vyšli studenti s kůží na trh, v Brně se bude bilancovat na poli grafického designu a ve Futuře se vyřádí konceptuální umělci.

TIP TÝDNE
ArtsemestrJako každý rok proběhne v prostorách pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové na Náměstí Jana Palacha pod názvem Artsemestr výstava klauzurních prací jejích studentů.

Je to vzácná příležitost vidět pohromadě tvorbu nastupující generace  českých výtvarníků v jejím zrodu (a tipnout si, kdo budoucnost má a kdo ne). Výstava trvá pouze do 10. června, poté následuje výstava studentských diplomových prací.

Procházka výstavou má i jistý punc dobrodružství. Při troše představivosti si můžete připadat jako lovec dosud neobjevených pokladů. Výstava totiž není soustředěna na jednom místě, naopak vás čeká putování po jednotlivých ateliérech a prostorách několikapatrové budovy, kde si to "své" budete muset poctivě najít.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Direct OntologyDirect Onthology. V pražské galerii Futura je k vidění projekt, uspořádaný ve spolupráci s uskupením Tranzit, který zkoumá hlubší východiska, která motivují a inspirují konceptuální umělce k jejich tvorbě. Jedná se o univerzální otázku ontologie jako báze koncepce - mezi zastoupenými umělci jsou Jiří Skála, Evžen Šimera, vítěz ceny Jindřicha Chalupeckého Jan Mančuška či Ella Ziegler.

CO SE DĚJE
Bienále.
V Brně proběhne pod taktovkou Moravské galerie 22. ročník Mezinárodního bienále grafického designu, nebo-li přehlídka toho nejzajímavějšího, co za poslední roky v oblasti grafického designu vzniklo. V Brně se tradičně setkávají díla, názory a trendy v grafickém designu ze všech koutů světa a formují se zde směry jeho budoucího vývoje.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Václav KimlRetrospektiva.
V pražském Mánesu končí výstava Václava Kimla, jednoho z výrazných umělců šedesátých let, který ve své tvorbě používal zejména techniku enkaustiky. Poetické dílo Václava Kimla (1928-2001) je představeno v celé šíři v obou sálech Výstavní síně Mánes.