Skleněný pavilon jako fórum pro umělce

Transparentní skleněný pavilon, jehož autorem je rakouský architekt Adolf Krischnanitz, se stal novou architektonickou dominantou vídeňského náměstí Karlsplatz. Ve "skleněné krychli" budou pořádány výstavy a organizovány několikadenní umělecké projekty a diskusní fóra. Cílem projektu je podle autorů vytvořit platformu pro prezentaci prostorových instalací, videoprojektů a performancí současných tvůrců.

Pavilon o rozloze 250 metrů čtverečních byl původně zkonstruován pro výstavu s názvem Od přírody k umění, kterou ve svých prostorách na náměstí Museumsquartier uspořádala Kunsthalle. Po skončení expozice vznikl nápad umístit pavilon někde v centru Vídně. Jako vhodná lokalita bylo nakonec vybráno právě náměstí Karlsplatz.

Za nápadem zkonstruovat právě skleněný pavilon ve tvaru "krabice" se skrývá snaha uchopit umělecký prostor jako samostatné téma. Stejně jako umění samo se také umělecký prostor vymyká našemu světu a současně je jeho nedílnou součástí. Budovy tedy vytvářejí nejen interiér, ale formují zárověň svou vnější tvář. Hranice mezi těmito dvěma prostory (jako jsou zeď, okno, dveře, strop) tyto prostory dělí a spojují současně.

Tvar krabice jako radikálně minimalistické formy prostorové hranice byl zvolen záměrně, má totiž představovat symbol odděleného světa umění.

Budova skleněného pavilonu se nachází na náměstí Karlsplatz. Vchod je z ulice Treitlstrasse 2, ve 4. vídeňském obvodu. Otevřena je denně od 13 do 19 hodin. Více informací získáte na tel.čísle: 00 43 1 521 8933, nebo na internetové adrese www.kunsthallewien.at



Skleněný pavilon na vídeňském Karlově náměstí architekta Adolfa Krischnanitze.

Skleněný pavilon na vídeňském Karlově náměstí architekta Adolfa Krischnanitze.