Jan Ryant Dřízal, vítěz skladatelské soutěže České filharmonie

Jan Ryant Dřízal, vítěz skladatelské soutěže České filharmonie | foto: Eva Orossová

Česká filharmonie hledá génia. Její soutěž vyhrálo Kuře melancholik

  • 0
Najít nové Smetany, Dvořáky nebo Janáčky chce Česká filharmonie. Její šéfdirigent Jiří Bělohlávek před dvěma lety přišel s nápadem založit soutěž pro mladé autory. Ta má teď svého vítěze. Jeho skladbu uslyší příští sezonu i publikum na některém z abonentních koncertů.

Podle Bělohlávka se v soutěži sešly tři desítky kompozic. „Nečekal jsem tolik, bylo to překvapení,“ poznamenal. Partitury anonymně posuzovala porota skladatelů v čele s Miroslavem Srnkou. Nakonec se shodla na skladbě Kuře melancholik, jejímž autorem je Jan Ryant Dřízal, absolvent Pražské konzervatoře.

Kromě hlavní ceny udělil zvláštní cenu ještě šéfdirigent Bělohlávek, a to Davidu Lukášovi za skladbu Zrození světla, a předseda poroty, který zvolil Kapesního průvodce letem ptáků od Slavomíra Hořínka.

„Jestli jsme našli nového génia? To nelze zatím tvrdit, ale rozhodně jde o díla s vizí. Kuře melancholik je skladba velmi dramatická, plná energie, je znát, že autor ví, co chce,“ zdůrazňuje Srnka, který sám patří k našim mezinárodně nejúspěšnějším skladatelům.

Černobyl i Šmejdi

Třebaže název vítězné skladby se shoduje s filmem Jaroslava Brabce, k němuž napsal hudbu Jan Jirásek, inspiraci autor hledal jinde. „Vrátil jsem se k literární předloze od Josefa Karla Šlejhara. Samotný film jsem viděl asi před deseti lety, ale jeho hudba mne nijak neovlivnila. Moje skladba nesleduje děj, spíše chce být metaforou k potřebě soucitu, k tomu, že každý má v sobě ono melancholické kuře,“ vysvětluje skladatel.

K filmu má přesto úzký vztah. Jeden z jeho soundtracků si vybrali například autoři dokumentu Šmejdi. „Kromě hudby jsem vystudoval i filmovou vědu, psal jsem také scénickou hudbu. Snažím se nacházet souvislosti mezi různými žánry a díly,“ podotýká Dřízal.

Mezi takové experimenty patří i projekt Sounds of Chernobyl Zones, který vytvořil se skladatelkou Eliškou Cílkovou přímo na místě někdejší tragédie. „Chtěli jsme zachytit atmosféru Černobylu s pomocí obrazových i akustických vjemů,“ dodává Dřízal. Instalace byla k vidění na různých místech v Česku i na Slovensku.

Vítězství v soutěži České filharmonie, spojené s finanční odměnou, Dřízal považuje za zázrak. „Rozhodně mne to posune dál, budu mít například možnost studovat v zahraničí,“ plánuje.