František Skála vedl v Olomouci dílnu na výrobu kytar.

František Skála vedl v Olomouci dílnu na výrobu kytar. | foto: Muzeum moderního umění Olomouc

Výtvarník František Skála vedl dílnu na výrobu kytar. Výsledky vystaví

  • 0
Nejen ze dřeva a plastů, ale taky z kovového odpadu, starých lyží, plyšáků, vyřazených elektrosoučástek nebo peří lze vyrobit kytaru. O tom přesvědčí výstava, která bude otevřena 27. června v Café '87 v Muzeu moderního umění v Olomouci.

Při příležitosti probíhající souborné výstavy sochaře, malíře, ilustrátora a hudebníka Františka Skály nabídlo olomoucké Muzeum moderního umění na konci května zhruba dvaceti "kutilům" jedinečnou možnost vyrobit si vlastní kytaru pod Skálovým vedením.

"Přímo na výstavě diváci najdou všechny Skálovy vlastnoručně vyrobené kytary včetně jeho nejoblíbenějšího modelu Ostrorep, s nímž vystupuje například s kapelami Finský barok nebo MTO Universal Praha. A my jsme chtěli našim návštěvníkům umožnit nejen zkonstruovat si vlastní nástroj po 'skálovském' způsobu, ale především setkat se s Františkem Skálou. Během workshopu totiž působil coby konzultant a prakticky pomáhal hlavně nejmladším účastníkům, kterým bylo kolem dvanácti let," řekl muzejní lektor David Hrbek.

Výsledky snažení několika účastníků workshopu nyní muzeum vystaví v kavárně Café '87. Vernisáž ve středu 27. června v 18:30 zahájí pražský muzikálový herec Bedřich Lévi (např. muzikály Golem, Robin Hood), který je zároveň mistr republiky ve hře na Air Guitar, tedy na imaginární kytaru.

"Součástí vernisáže bude i praktický workshop na téma Air Guitar. Návštěvníci slavnostního zahájení se automaticky stanou účastníky této ojedinělé dílny," upozornil Hrbek. Výstava kytar potrvá do konce července.

František Skála se svými kytarami

Hlavní skálovská výstava v Olomouci, nazvaná Muzeum, potrvá až do 19. srpna. Skálova největší souborná přehlídka probíhá hned ve dvou sálech. V Trojlodí jsou vystaveny sochy, objekty, instalace, ale také obrazy a kresby, v komornějším Salonu pak Skálova fotografická tvorba. K výstavě vyšla česko-anglická monografie vydaná nakladatelstvím Arbor vitae ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.