Simpsonovým je už třináct let

  • 12
Dlouhých třináct let uplynulo od chvíle, kdy se na televizních obrazovkách představili Simpsonovi. Obyčejná americká rodinka přečkala mánii Ninja želv, Pokémonů i přisprostlých adolescentů Beavise a Buttheada a k radosti skalních fanoušků zůstala i nadále mezi námi. Jak je možné, že sitcom založený na kombinaci kultu a masové zábavy nepřestal bavit diváky ani v jedenadvacátém století?

Marge, kreslené seriály nemají hlubší význam. Jsou to jen hloupé postavičky s levným humorem, vysvětluje své ženě Homer Simpson v jednom díle slavné rodinné ságy. Kdyby měl pravdu, dávno by se o něj nikdo nezajímal.

Simpsonovi jsou zřejmě jediným animovaným seriálem, který sehrál roli v prezidentské kampani. Když v roce 1992 kandidát na prvního muže Ameriky George Bush starší prohlásil, že chce, aby se za jeho vlády americké rodiny podobaly víc vzorným Flandersovým a méně Simpsonovým, voliči se divili, proč se budoucí prezident ohání právě kreslenými postavičkami.

Simpsonovi však nikdy nepatřili k obyčejným pohádkovým hrdinům. Protagonisté seriálu nepovažují nic za posvátné a způsobem sobě vlastním zesměšňují nejen základní americké hodnoty, ale dokonce svého chlebodárce - televizní stanici Fox. Přesto, nebo možná právě proto, že Simpsonovi svlékají Američany do naha a ukazují je takové, jací ve skutečnosti jsou, mají obrovskou popularitu. Prestižní časopis Time je označil za nejlepší televizní show 20. století a sběratelé na celém světě v minulém roce opět utratili miliony dolarů za předměty jakkoli spojené se svéráznými obyvateli Springfieldu.

Kromě toho si Simpsonovi vydobyli vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, což se povedlo pouze nejžádanějším celebritám - Bruce Willisovi, Madonně nebo Arnoldu Schwarzeneggerovi.

Fiktivní rodinka z amerického maloměsta baví malé děti stejně jako univerzitní intelektuály. Tradiční bědování "ouha", které Homer vypustí z úst pokaždé, když něco pokazí, zaujalo britské lingvisty natolik, že jím dokonce obohatili Oxfordský slovník. Výraz znějící v originále "D'oh!" definuje respektovaná publikace jako vyjádření frustrace z činnosti, která měla jiný než původně zamýšlený účinek.
Simpsonovy vysílají televizní stanice v 60 zemích. Průzkum veřejného mínění v Británii prokázal, že Springfieldští se v zemi těší větší popularitě než královská rodina. "Je to satirická groteska," popisuje nekonečnou rodinnou story filmový kritik Matt Roush. "Dětem se líbí groteska, dospělým zase satira, a v tom vidím kořeny úspěchu," vysvětluje Roush.

Hvězdy, které v seriálu "hrály" a promluvily

* Sting
* Steve Allen
* Tom Jones
* James Brown
* Gillian Andersonová
* David Duchovny
* Jerry Springer
* Mel Gibbon
* Britney Spearsová
* Aerosmith
* Red Hot Chili Peppers
* Cypress Hill
* Smashing Pumpkins a U2

Autor seriálu Matt Groening tvrdí, že nejpůsobivější kouzlo spočívá v postavičkách samých. "Podívejte se na Homera. Myslím, že přes všechno zlé, co provádí své rodině i sám sobě, je chlapíkem, kterého si musíte oblíbit," říká.

Americký výtvarník vymyslel Simpsonovy v roce 1986 jako součást televizní šarády The Tracey Ullman Show. Zatímco Homera a Marge nazval podle vlastních rodičů, se jménem desetiletého uličníka se sklony k výtržnostem si příliš jistý nebyl. "Myslím, že kdyby se jmenoval Matt, bylo by to ode mne příliš průhledné, a tak vznikl Bart," vzpomíná Matt Groening. Jméno Bart je přitom přesmyčkou slova "brat", které v angličtině znamená totéž co u nás spratek. "Nemyslete si ovšem, že naše rodinné vztahy se podobaly těm z adresy Evergreen Terrace číslo 742," upozorňuje světoznámý výtvarník.

V roce 1989 se televizní stanice Fox rozhodla dát bláznivé rodince vlastní vysílací prostor. Od té doby na seriálu pracovalo přes dvě stě animátorů, třicet scenáristů a pětatřicet hudebníků. Některým aktérům propůjčili hlas i Elisabeth Taylorová, Mel Gibson, členové skupiny U2, Britney Spearsová nebo Richard Gere. "Před natáčením mé IQ kleslo zhruba o 70 bodů," směje se Dan Castellenata, který namluvil přihlouplého Homera. "Chová se jako devítileté dítě v dospělém těle," charakterizuje problematického hrdinu americký dabér, který prý výraz D'oh! převzal od Laurela a Hardyho.

Česká televize momentálně uvádí jedenáctou sérii, ale již vlastní práva na dvanácté pokračování, které plánuje spustit začátkem září. "Jistě, že máme zájem o třináctku, když už jsme se propracovali tak daleko," řekla dramaturgyně ČT Alena Poledňáková. Čeští fanoušci tedy o své hrdiny jen tak nepřijdou.

"Už mají dvanáctku, no to je bezva," raduje se patnáctiletý student Lubor Mach, autor jedné z nejobsáhlejších internetových stránek o Simpsonech v češtině. Svému koníčku se věnuje již pět let, tedy od svých deseti. Dříve vedl i klub, ale kvůli nedostatku volného času se této aktivity vzdal. Stránku simpsonovi.comics.cz přesto aktualizuje nejméně jednou týdně.

Homer Simpson s bouchačkou.