The Simpsons - z celovečerního filmu | foto: 20th Century Fox

Simpsonovi se opět vysmějí všemu a všem

  • 11
Nejslavnější animovaný seriál světa přešel po osmnácti letech na plátno. Se slibem, že i tam se Simpsonovi vysmějí všemu a všem.

Simpsonovi nikam nespěchají; nemusí. Vědí, že jsou nesmrtelní. Poprvé se vysílali v roce 1989 a od té doby neopustili obrazovky - mají za sebou na čtyři stovky epizod. Takže si dali na čas i s celovečerním filmem. Společnost 20th Century Fox si nechala internetovou adresu simpsonsmovie.com zaregistrovat už na jaře 1997, deset let před tím, než snímek Simpsonovi ve filmu vznikl.

Zpívání v koblize
Jen díky statečnosti českých dabérů pronikly na světlo alespoň útržky toho, co potrhlá, leč soudržná rodinka ze Springfieldu v kinech zažije. Hříšný tatík Homer Simpson prý nejprve své blízké opustí, takže dětí - Barta, Lízy a Maggie - se ujmou sousedé, ale jak jde do tuhého, neváhá otec rodinu zachránit. Navíc se stane psancem, neboť když omylem znečistí řeku toxickým odpadem z jaderné elektrárny, vyženou ho z práce i z města - možná navždy.

Ale čím hrozí údajná celosvětová ekologická katastrofa, již má Homer Simpson odvrátit, kde se v příběhu vezmou muzikanti Tre Cool nebo Mike Dirnt, kteří mluví sami sebe, a jakou roli sehraje guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, to zůstává přísně střeženou záhadou. Prý dokonce i texty pro americké herce byly natolik tajné, že je produkce po každém zvukovém natáčení ve studiu roztrhala.

Kromě toho se konečná verze až do poslední chvíle upravovala a měnila, i zdejší herci ji několikrát přemlouvali. Každý točil svůj hlasový part sólově, takže by nesložili celý děj dohromady. A přesně o to také jde: čím déle producenti drží obsah filmu pod pokličkou, tím větší očekávání provází jeho celosvětový start.

Simpsonovými žije nejen hrdý skutečný Springfield ve Vermontu, jenž hostí předpremiéru, ale celá Amerika. Obchody změnily své názvy na seriálový Kwik-E-Mart a prodávají tu občerstvení pod smyšlenými seriálovými značkami jako Buzz Cola. K mání je též společenská stolní hra se Simpsonovými nebo sběratelská edice filmové hudby, jež přináší soundtrack v obalu v podobě růžové koblihy.

Nekončíme, vzkazují
Žluťásci, jak se Simpsonovým přezdívá, sice ve filmové verzi přidali k tradiční animaci také počítačovou, jíž se vytvářela pozadí, ale jinak žádnými experimenty nehrozí. Drží se podstaty, tedy humoru, který provokuje i polidšťuje. Skutečnou revoluci už mají za sebou. Ve svém počátku seriál pobouřil prezidenta George Bushe staršího - posvátný obraz americké rodiny si představoval jinak - nebo učitele, kteří žákům zakazovali nosit trička s výrokem Barta Simpsona Propadám, a jsem na to pyšný!

Stvořitel seriálu Matt Groening však vsadil na vtipnou odvetu: kdo se o Simpsonovy otřel, mohl si být jist, že si z něj v další epizodě udělají legraci. Jejím terčem se stávají jednotlivci od hvězd showbznysu k politikům, ale také města - za násilnický obraz Rio de Janeira se tvůrci vesele omluvili, ba celé národy - třeba Francouzi se dověděli, že jsou zbabělí "sýrožrouti".

Jedinou obranou se ukázal být vlastní smysl pro humor. Třeba britský státník Tony Blair nebo proslulý architekt Frank Gehry namluvili své figurky v seriálu osobně - a dnes už se traduje, že kdo se nemihl v Simpsonových, jako by ani neexistoval. Všeobecné nadšení nad filmovou verzí Simpsonových kalila jen obava fanoušků, jestli vstup hrdinů do kin neznamená současně konec televizní série. Tvůrci však ujišťují, že Simpsonovi byli před filmem, a budou i po něm: přinejmenším do roku 2009, kdy oslaví své dvacetiny.

,