Helena Vondráčková a Václav Neckář v pohádce Šíleně smutná princezna (1968)

Helena Vondráčková a Václav Neckář v pohádce Šíleně smutná princezna (1968) | foto: Jaroslav Trousil

AUDIO: Neckář bude zase milovat a malovat. Tentokrát k poctě Jana Hammera

  • 1
K velké oblibě pohádky Bořivoje Zemana Šíleně smutná princezna přispěly i filmové písničky s texty Ivo Fischera. Hudbu k nim složil tehdy teprve sedmnáctiletý Jan Hammer mladší, jeden ze světově nejproslulejších českých hudebníků současnosti. Poslechněte si ukázky.

Skladatel se v dubnu dožívá pětašedesátin a firma Supraphon vydává v nové remasterované edici album Šíleně smutná princezna, které původně v produkci Václava Neckáře vyšlo už v roce 1992 jako jeden z prvních počinů vydavatelství NE a NE Records, které v listopadu 1991 uvedl do chodu Jan Neckář.

Album obsahuje pásmo šesti Hammerových písniček i několika kratších instrumentálek v originálních nahrávkách z roku 1967, mezi nimiž Václav Neckář s Helenou Vondráčkovou vyprávějí příběh, který na motivy původní filmové pohádky Františka Vlčka a Bořivoje Zemana napsal Darek Vostřel, v 60. letech ředitel pražského Divadla Rokoko a v Šíleně smutné princezně intrikující rádce Ypsilon.

Ke slovu se díky citacím z původní zvukové stopy dostanou i další postavy, třeba králové Jindřich Spravedlivý (Jaroslav Marvan) a Dobromysl Veselý (Bohuš Záhorský). Film Šíleně smutná princezna režiséra Bořivoje Zemana patří do zlatého fondu našich filmových pohádek. V kinech dokázala pokořit dokonce i o pět let mladší Vorlíčkovy Tři oříšky pro Popelku.

Jan Hammer je několikanásobným držitelem ceny Grammy a dalších světových ocenění. Komerčně nejúspěšnější je jeho scénická hudba k televiznímu seriálu Miami Vice. V okruhu posluchačů náročnější hudby je ceněn především jako jazzrockový klávesista a skladatel.

Ještě za svého pobytu v Československu byl Hammer (syn jazzové zpěvačky Vlasty Průchové a multiinstrumentalisty a zpěváka Jana Hammera st.) členem progresivní mladé skupiny Junior Trio, kterou tvořil společně s dalším světově uznávaným českým jazzmanem, kontrabasistou Miroslavem Vitoušem, a jeho bratrem, bubeníkem Alanem, dnes mj. členem Clarinet Factory a dalších projektů.

Jan Hammer

Po emigraci do USA a studiu nejprestižnější jazzové školy, bostonské Berklee, se stal Jan Hammer spolu s kytaristou Johnem McLaughlinem spoluzakladatelem kapely Mahavishnu Orchestra, která měla zásadní vliv na sloučení jazzového a rockového žánru a na progresivní hudbu 70. let vůbec.

Jan Hammer ve Spojených státech i jiných zemích světa spolupracoval s řadou dalších slavných hudebníků, nejčastěji s kytaristou Jeffem Beckem, ale také např. Davidem Gilmourem, Joni Mitchell, Mickem Jaggerem, Ringem Starrem a řadou dalších.