Z filmu Shrek Třetí

Z filmu Shrek Třetí | foto: Paramount Pictures

Shrek ve Zlíně odhalil proměny dětského filmu

Na festivalu dětských filmů ve Zlíně se strhla bitva o animovaného hrdinu, zlobra Shreka. A také se hledal Jurský park.

Nával, křik, bušení na mříže, pár přidušených fanoušků, selhání ochranky... Zkrátka i Zlín konečně zažil náladu opravdu velkého festivalu. Na úvod 47. mezinárodní přehlídky filmů pro děti a mládež totiž sehnal předpremiéru animovaného hitu Shrek 3, a zájmu zdaleka nestačilo ani kino s tisícovkou míst.

Co z tebe bude, Stevene?
Právě Shrek přesně ukázal, jak se pojem dětský film mění. "Prý že přijdou samé děti – a jsme tu my, metalisti!" jásala parta teenagerů v černých kapucích. V sále se tísnily celé herecké rodiny, třeba David Prachař a Linda Rybová s potomky na klíně, ale také důstojní porotci, studenti herectví z JAMU, nizozemský velvyslanec, hollywoodská hvězda Haley Joel Osment – a na pódiu Křemílek s Vochomůrkou.

Na rozdíl od kin, kam přijde 14. června v české verzi, se ve Zlíně Shrek 3 promítal kvůli zahraničním hostům v původním znění s titulky; přesto v dusném sále zůstali i ti nejmenší a po bitce o posledních dvacet míst mokly venku davy zklamaných bez rozdílu věku.

Příběh zeleného animovaného zlobra se navíc bezděky propojil s jiným králem velkých příběhů, Stevenem Spielbergem. Shrek 3 totiž vznikl ve společnosti Dreamworks, již režisér zakládal a jejíž dlouholetý poetický znak – chlapec na létajícím bicyklu – se objevuje v letošní festivalové znělce.

Vít Karas ji natočil celou ve spielbergovském duchu, s motivy od E. T. – Mimozemšťana po Čelisti a završil scénkou, v níž matka vleče synka z kina se slovy: "Stevene, Stevene, co z tebe bude?!"

Osment natáčel se Spielbergem sci-fi A. I. – Umělá inteligence, když mu bylo dvanáct. Teď už chodí na univerzitu, ale na otázku, zda půjde večer na Shreka 3, reagoval nadšeně jako dítě: "No jasně, hrozně se těším!" Ve filmografii mladého herce se snoubí právě žánry, které současné děti vyznávají: tajemné mýty, fantasy i animované příběhy.

"Namlouvat umělé postavy je příjemné, člověk nemusí být upravený, ale zase nemá k dispozici nic víc než svůj hlas. A to může být hodně složité," líčí Osment, jak daboval videohru Kingdom Hearts. "Trvá totiž 64 hodin – a po celou tu dobu má být postava zajímavá!"

Viděl někdo z dospělých Kingdom Hearts? Sotva; zato školáci vědí i to, že se chystá už třetí díl hry spojující japonskou animaci s disneyovskými hrdiny.

Stáhnu si to
Dnešní zlínští diváci vůbec obsáhnou více světů než dřívější pokolení. Sice se objímají s chlupatými loutkami televizních Jůheláků, ale také už je sami na počítači zdatně animují. Tleskají večerníčkům, ale zároveň filmům o velmi drsných stránkách dětství, třeba Ofsajdu, kde bílý chlapec v černošské škole zažije rasismus naruby.

A v Akim Salbievovi ze Severní Osetie, jenž přivezl jímavý film Jedenáct dopisů k Bohu, vítají zároveň zpěváka, který natočil duety s populární Anastasií a vystupoval s Helenou Vondráčkovou a Karlem Gottem.

Ostatně i na chodníku slávy dětských hvězd se včera ocitly legendy z jiných světů: hollywoodský idol Osment, ruský představitel Kolji Andrej Chalimon a posmrtně první český nositel Oscara Ivan Jandl.

Zatímco ČT tu nachystala dětem obří pískoviště, Nova dává prostor studentské tvorbě soutěže Zlínský pes. A do kin chodí děti, na jejichž přání se na jedné straně přidá promítání rumunského filmu o lesbickém vztahu Nemocné láskou a na druhé straně řeknou – Taky je mi líto, že jsem se na Shreka nedostal, ale co, stáhnu si ho z Torrentu. Načež se ve Zlíně, říši Karla Zemana a jeho Cesty do pravěku, ptají: "Po městě chodili lidi s nějakýma dinosaurama – nedáváte Jurský park?"

,