Shea s Wilsonem nabízejí zenové osvícení paranoiou

- Krátce po uvedení filmu Akta X do kin a nedlouho před koncem milénia - těžko mohl najít český nakladatel příhodnější okamžik k vydání kultovního románu americké mládeže z poloviny 70. let, prvního dílu trilogie Illuminatus s názvem Oko v pyramidě. Beletristická prvotina redaktora časopisu Playboy Roberta Shey a publicisty s bohatými znalostmi psychedelie i paranoidních hypotéz Roberta A. Wilsona je literární eskapádou, do níž jako by autoři chtěli zaklít veškerý hektický duch Kalifornie konce 60. let.
Divoké posuny v čase a množství postav a paralelních dějů vytváří důmyslnou mozaiku s ústředním motivem tajných společností usilujících o ovládnutí světa. Postavy jsou jako šachové figurky nečekaně posouvány po hrací ploše a při pátrání po bratrstvu Iluminátů, jakéhosi mocného spolku osvícených anarchistů, se setkávají s neuvěřitelnými synchronicitami a trousí hutné postřehy o životě. Nakladatelství Maťa touto knihou a Huxleyovým Koncem civilizace otevírá edici Šťastné zítřky, určenou pro literaturu na pomezí fantastiky a obecné literatury.
Oko v pyramidě je místy geniálně promyšlenou a bláznivě legrační četbou, jako celek se však rozpadá do nepřeberného klubka významů, narážek a záměrů. Autoři sami svou knihu ústy jednoho z hrdinů komentují: "Začíná to jako detektivka, pak to přejde do sci-fi, potom něco z nadpřirozena a celý je to plný strašně podrobnejch údajů o tuctech děsivě nudnejch věcí. Taky se snažej napodobovat Faulknera a Joyce a časová osa je tím pádem úplně v háji." Svatá pravda! Oko v pyramidě je mnohem víc encyklopedií kalifornského alternativního myšlení než románovou strukturou, takže čtenář za polovinou tohoto prvního dílu už ani není napnutý, jak to dopadne. Jen nevěřícně čeká, co si na něj autoři ještě vymyslí. Kniha je také příkladnou ukázkou psychedelického myšlení  - marihuana a LSD tu tvoří základní zdroj životní filozofie - schopného nacházet souvislosti mezi čímkoliv. Směs skutečných a smyšlených reálií přitom smývá hranice mezi fikcí a realitou, což přesně vystihuje autorský záměr a ukazuje, jakým způsobem pracují skuteční manipulátoři lidského myšlení.
Je přirozené, že tento jiskrný gejzír paranoie, spikleneckého pomrkávání zasvěcených a nihilistického pohledu na svět učaroval americkým studentům a má šanci zaujmout i intelektuálně a nekonformně laděného českého čtenáře. Hravý a precizní překlad Tomáše Hrácha je milou třešničkou na dortu.

Robert Shea a Robert Anton Wilson:
Illuminatus 1 - Oko v pyramidě

překlad Tomáš Hrách
vydal Maťa, Praha 1997 (vyšlo 1998)
stran 319

náklad a cena neuvedeny


Témata: Drogy, marihuana, Playboy