Shalom Tomas Neuman: Amerika | foto: IAM

Shalom Tomas Neuman vystaví archetypy Američanů. Budou i mluvit

  • 0
Umělec českého původu Shalom Tomas Neuman, představitel "fusion art", se vrací do Prahy se sérií výstav zaměřených na multidisciplinární a multisensorické umění. Výstavy, kterých se zúčastní celá řada hostujících umělců ze zahraničí, se uskuteční v průběhu srpna až listopadu 2011 na šesti místech.

Výstavy proběhnou na těchto místech: Národní galerie v Praze - Veletržní palác, Americké centrum, galerie La Femme, Franz Kafka Museum, TINA B. festival současného umění v Praze a NOVITO - umělecký porcelán Hoštka.

Nejrozsáhlejší expozicí bude sólová výstava Talking At You - Promlouvání ve Veletržním paláci od 19. srpna do 18. září, ve které Neuman představí více než 50 děl ze série Amerika. Na vernisáž k výstavě dne 18. srpna přijede speciální host, hudebník a skladatel Jean Voguet.

Součástí výstavy v Národní galerii bude 8. září od 17.30 společná performance s literáty a spisovateli ze skupiny Unbearables (New York) a PEN klubu Praha.

Shalom Tomas Neuman: Amerika

Titul série Amerika je inspirován nedokončeným románem Franze Kafky Amerika. Série obličejů, kterou popsal kritik Robert Morgan jako "...spíše archetypy než portréty - sloučeniny prapodivností, jež autor nachází v lidských bytostech potulujích se v okolí jeho brooklynského studia...," je vytvořena z modelovací hmoty, akrylových barev a nalezených předmětů obklopených plastovými figurkami.

Čtvrtou dimenzi přidává portrétům zvuk instalovaný na zvukovém čipu nebo mp3 přehrávači, který se spouští detektorem pohybu a zapůjčuje každému "Američanovi" jeho vlastní hlas.

"...Z pozice umělce chci překlenovat bariéry mezi disciplínami jako malba, sochařství, světlo, zvuk, divadlo, video a digitální umění. Chci tyto samostatné žánry neodlišitelně fůzovat v nový, multidisciplinární a multisenzorický umělecký styl s nekonečným množstvím tvůrčích možností...," říká Neuman.

Shalom Tomas Neuman: Golem

Shalom Tomas Neuman se narodil v Praze. Jako jediný mužský potomek kdysi rozvětvené židovské rodiny přežil nacistický holocaust; většina jeho příbuzných zahynula v Osvětimi. Části rodiny se podařilo těsně po válce z Prahy uprchnout do Haify v Izraeli, kde Shalom prožil dětství. Ve jeho dvanácti letech rodina emigrovala do Pittsburghu v Pensylvánii a od té doby umělec žije ve Spojených státech, dnes v New Yorku. Vystavoval ve Spojených státech, Jižní Americe, Asii, na Středním východě a v Evropě.