William Shakespeare

William Shakespeare | foto: archiv

Shakespearovy Sonety jsou obyčejně geniální

Rozhlasový pořad na téma slavných Sonetů Williama Shakespeara, který odvysílala stanice Českého rozhlasu Vltava v roce 2002, se dočkal v edici Radioservisu vydání na šesti kompaktních discích.

Úhrnem bezmála osmihodinové pásmo, jež v původní verzi mělo 154 dílů, sestává z komentářů předního českého anglisty a shakespearovského odborníka Martina Hilského, v recitaci originálního znění každého sonetu v podání Scotta Bellefeuillea a Hilského překladu do češtiny v přednesu Pavla Soukupa.

Každý pořad v režii Markéty Jahodové trval deset minut, v CD verzi došlo k jisté komprimaci, jež není ale nikterak na závadu. I prostor pro hudební předěly - loutnové miniatury alžbětinského skladatele Johna Dowlanda v interpretaci Juliana Breama se dostalo.

Síla Shakespearových čtrnáctiveršových sonetů je, jak zdůrazňuje Martin Hilský, v tom, že autor byl především divadelní autor a každá báseň je tak "malé shakespearovské jeviště, každé slovo v něm je herec a každý verš pak divadelní part."

Shakespearovy sonety nejsou "žádné Velké Umění, v němž promlouvá Bard či Klasik. Spíš příležitostná poezie, dopisy pro všední den. Tak trochu sváteční shakespearovská pošta. Žádné velké myšlenky, žádné věčné pravdy. Jen paradoxy konkrétního bytí."

Možná je to od Martina Hilského odvážná úvaha, kterou by vyznavači nezpochybnitelnosti kulturního kánonu mohli považovat za obrazoborectví svého druhu, při poslechu - nebo tiché četbě téhož - překladateli rádi dáme za pravdu. Sonety jsou skutečně obyčejným dílem. Obyčejným geniálním dílem.

William Shakespeare - Sonety
6 CD, vydal Radioservis, délka cca 8 hodin