Ukázka ilustrací Renáty Fučíkové z její knihy Shakespeare | foto: Vyšehrad

Průvodce Shakespearem dětem napoví, kdo krotil a popravoval královny

  • 0
Převyprávěním nejznámějších Shakespearových her vznikl praktický průvodce dramatikovým světem pro děti i jejich rodiče.

Správce Kypru, pan Montano, vyšel se svými lidmi do přístavu a vítá připlouvající benátské lodě. Z věže pevnosti zazní fanfára a přes moře odpovídají trubky z velitelské lodi.

Poznat, že na středomořský ostrov míří Shakespearův „vítěz nad Turky“, tedy generál Othello, jistě není pro zainteresovaného čtenáře těžké. Jak ale seznámit s dílem největšího dramatika školáky? Na otázku odpověděla bohatě ilustrovanou knihou nazvanou jednoduše Shakespeare Renata Fučíková.

Znát alespoň rámcově děj nejznámějších Shakespearových her a umět do nich zařadit nejvýznamnější postavy by mělo patřit k základnímu kulturnímu povědomí běžného Evropana. Jejich četba či běžná nalévačka v hodinách literatury však jen těžko nahradí živé předvedení.

A přestože se většina her anglického dramatika u nás v různých obměnách hraje neustále, mladé (obzvláště to mimopražské) publikum jen těžko v krátkém čase „posbírá“ všechna uvedení a zůstane tak u Romea a Julie, Snu čarovné noci, a když se zadaří, tak snad i Hamleta. Renomovaná ilustrátorka a i autorka knih pro děti Renáta Fučíková proto připravila pro nakladatelství Vyšehrad neobvyklé dílo, které má starším dětem ve škole Shakespearovu práci přiblížit. Dvanáct převyprávěných her v historických souvislostech, jak zní podtitul publikace, totiž nabízí více než jen krátký přehled nejznámějších děl.

Fučíková je jednak doplnila čtyřmi sty působivými kresbami, přímými úryvky z her (v překladu Jiřího Joska) a dále pak přístupně a úměrně školnímu věku podanými historickými souvislostmi. Čtenář se tak třeba v kapitole o Macbethovi dozví, jak to bylo s potíráním čarodějnictví v době skotského krále Jakuba VI., ve Zkrocení zlé ženy o osudech všech manželek Jindřicha VIII. či ve Večeru tříkrálovém o tom, jak se v dramatikově době na ostrovech tančilo.

A jaká další díla vedle již zmíněných sedmi Fučíková vybrala? Do dvanácti je doplňují Kupec benátský, Mnoho povyku pro nic, Jak se vám líbí, Král Lear a Bouře. Historickým hrám se Fučíková cíleně vyhnula. „Předkládám obraz evropské pozdní renesance a vzdávám hold nejslavnějšímu dramatikovi všech dob,“ shrnuje práci autorka v úvodu.

Výpravná a výtvarně vybroušená publikace, připravená k připomenutí Shakespearova čtyřstého výročí úmrtí, je první z nové ediční řady Vyšehradu nazvané Největší dramatici. Anglického klasika budou následovat Moliere a Anton Pavlovič Čechov.