Benátský kupec, režie K. Svoboda (Divadlo Komedie 1964). Na snímku L.Švormová,...

Benátský kupec, režie K. Svoboda (Divadlo Komedie 1964). Na snímku L.Švormová, K.Fialová, P. Kostka. Fotografie z aktuální výstavy MDP | foto: Městská divadla pražská

Čtyři sta let blouznění. Shakespearův Sen noci svatojánské táhne nejvíce

  • 4
Od smrti Williama Shakespeara právě uplynulo čtyři sta let. Výročí britského dramatika, bez jehož díla si nelze představit žádnou divadelní sezonu, připomene televize, rozhlas i některé scény.

„Přišli jsme, vážení, vás urazit. Však nechcem, abyste si pomysleli, že dobrý úmysly jen můžem mít. Tak zahrajem vám. A to je to celý. Přišli jsme, prosím, tropit si z vás smích. Však nechcem, abyste se smáli vy. To je náš cíl: být vaše soužení. Už vůbec nechceme vás pobavit. Teď herci přijdou, dobře poslouchejte a starým známým věcem ucho dejte.“

Pořízův prolog ze Shakespearova Snu noci svatojánské – zde v překladu Martina Hilského – bylo možné od roku 1990 slyšet v tuzemských divadlech v padesáti různých verzích.

Třicet osm Shakespearů

Podle analýzy, kterou si u Institutu umění – Divadelního ústavu v Praze nechala vypracovat ČTK, byla právě Shakespearova komedie napsaná někdy mezi lety 1590 a 1596 nejčastěji inscenovaným dílem anglického klasika u nás. S více než čtyřmi desítkami uvedení následují Romeo a Julie a Hamlet.

„Přes třicet premiér měly hry Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy a Macbeth. Za stejnou dobu se na českých jevištích objevilo dvaadvacet nastudování Othella a dalších dvacet premiér komedie Jak se vám líbí,“ sdělila dále analytička Divadelního ústavu Zuzana Jindrová. V evidenci má celkem osmatřicet Shakespearových titulů a jejich úprav.

Když vezmeme statistiky jen za posledních deset let, je však nejčastěji uváděným dílem Hamlet. Na různých scénách si odbyl celkem 382 repríz, předstihl i rekordní Sen noci svatojánské, který od sezony 2005/2006 odehrál o devatenáct repríz méně.

Sen noci svatojánské, režie K. Kříž (Divadlo ABC 1984). Na snímku Boris Rösner....
Sen noci svatojánské, režie O. Ornest (Divadlo Komedie 1954). Z aktuální...
Komedie plná omylů, režie R. Hrušínský st. (Divadlo Komedie 1959). Na snímku J....

Z aktuální výstavy Městských divadel pražských

Shakespeare tak i čtyři sta let po své smrti zůstává pro české divadlo bohatou inspirací. A to včetně předních scén. Jen namátkou: v aktuální sezoně uvedlo inscenaci jeho díla Dejvické divadlo (Zimní pohádka) i Divadlo na Vinohradech (Romeo a Julie). Premiéru kusu Mnoho povyku pro nic pak na květen chystá Divadlo Bez zábradlí, ještě v dubnu uvede Bouři Divadlo loutek Ostrava. Od loňského září se hraje i muzikál Romeo a Julie v pražském Foru Karlín. A v létě nás opět čekají Letní shakespearovské slavnosti, letos si jako novinku vybraly Večer tříkrálový a Hamleta.

Není proto divu, že přímo na dnešní den čtyřstého výročí chystají vděčná divadla svému spolehlivému Shakespearovi nejednu poctu.

Beatles a Sen

Divadlo Rokoko se například uvede speciálním Shakespearovským soirée. „Největšímu světovému dramatikovi vzdáváme hold vážně i nevážně. Divákům připomeneme stěžejní scény z našich dvou shakespearovských inscenací – z Krále Leara a Snu čarovné noci,“ přibližuje za Městská divadla pražská Tereza Kochová. „Jak moc je tato komedie slavná, dokazuje skutečnost, že scénu z ní natočili i Beatles, což našim divákům také ukážeme,“ slibuje k dnešnímu programu. Obě uvedené hry v květnu čeká derniéra. „V následující sezoně se však Shakespeare na jeviště Divadla ABC vrátí, režisér Pavel Khek zde nazkouší Macbetha,“ doplňuje mluvčí Městských divadel.

Komponovaný večer dále doplní záznam jednoho ze zdejších nejslavnějších uvedení Shakespearovy hry – což je opět oblíbený Sen noci svatojánské – ve více než třicet let staré režii Karla Kříže. „Jak se takové představení rodí, předvedeme i názorně. Diváci budou účastni zkoušky, kde uvidí, že jedna Desdemona může pořádně zatopit nejen Othellovi,“ dodává Kochová.

Výročí je od března věnována i výstava v horním foyer Divadla ABC, kde návštěvníci najdou archivní fotografie všech zdejších čtyřiadvaceti inscenací Shakespearova díla.

Shakespeare 4ever

Speciální večer má v programu vyhrazeno i pražské Divadlo Na Fidlovačce. „Herci se vyznají ze svého vztahu k Shakespearovi. Uvedeme ukázky z různých her, hudební vystoupení. Nepůjde jen o Shakespeara, ale o i díla autorů, kteří jím byli ovlivněni,“ popsal program nazvaný Shakespeare 4ever nový ředitel scény Jan Koťátko.

Brněnská Husa na provázku chystá na sobotní večer pásmo s názvem Kde Shakespeare můj? Už jde. V něm se však pod Shakespearovým jménem skrývá další díl cyklu věnovaný osmdesátinám Milana Uhdeho.

Výročí pak ještě v létě připomenou již zmíněné Letní shakespearovské slavnosti. „Na dvou večerech nazvaných Pocta Shakespearovi spolupracujeme s profesorem Martinem Hilským, ve třetím samostatném večeru se pak představí Prague Shakespeare Company se svou plenérovou verzí Richarda III. v angličtině,“ uvedl ředitel festivalu Michal Rychlý.

ČT art se Shakespearovi věnuje už od pondělí, v sobotu večer například uvede nastudování Hamleta z roku 1986, kde v Národním divadle zářil v režii Miroslava Macháčka František Němec.

Podobně se chystá i Český rozhlas, už v zimě natočil novou verzi Snu noci svatojánské, kam zlákal přední české herce, ať už do hlavních rolí (Karel Dobrý, Pavla Beretová), či do těch vedlejších (Viktor Preiss, Josef Somr). Premiéru bude mít dnes na stanici Vltava, následně bude záznam na jeden týden k dispozici on-line.

Na stejný den stanice připravuje živé vysílání z pražského Café NONA, kam pozve shakespearovské tvůrce, znalce her a performery.