Take 6

Take 6 | foto: archiv

Sexy hlasy od Boha a rozjeté swingers parties

Na námluvy Boha se značně světskými radovánkami jsou Afroameričané kadeti odjakživa. Byť se Take 6 tváří jako neviňátka z kůru, mezi jejich hlasy přeskakují jiskry téměř erotické.

Předcházející sloupek Na okraj najdete ZDE

ALBUM TÝDNE
Take 6: Feels GoodVokální sexteto Take 6 křísí už řádku let tu více, tu méně úspěšně klasické pěvecké styly černé hudby - gospel, doo wop či rhythm´n´blues. Novinka Feels Good (BHM Productions/2HP) rozhodně patří k povedeným. Téměř čistě a capellová muzika je podle  přípisu v bookletu věnována Rayi Charlesovi, v osobních poděkováních nicméně všichni zúčastnění i kapela jako celek na prvním místě - "jak je v kraji zvykem" - skládají poklonu Bohu a odvolávají se k němu i ve většině textů. Právem, protože jestli lze o někom říct, že má "hlas od Boha", je to právě tato šestice.

Take 6Na rozdíl od některých starších desek, až příliš uhlazených smoothjazzovými instrumentacemi doprovodu, si tentokrát Take 6 vystačí sami - a jsou mírně (skutečně mírně, neboť jejich hudba je prostě už od podstaty sofistikovaná) syrovější a rozhodně víc sexy, jak jen to černé vokální party dovedou. A Take 6 jsou skutečně jednou z nejdůležitějších. Aranžmá jejich hlasů dokonale využívá neomezených schopností všech vokalistů, obdivuhodné jsou neomylně swingující spodky i vedení melodií, odpovídačky sólistů i sboru. Hluboce zakořeněná, přitom výrazně nadčasová muzika.

JEŠTĚ VYŠLO
Dizzy GillespiePocty zemřelým klasikům nikdy z módy nevyjdou. Někdy bývají přitažené za vlasy, někdy velmi objevné, někdy jsou prostě milým a dobře profesionálně odvedeným zamáváním na Věčnost. Poslední případ je i živé album Dizzy´s Business, které nahrál Dizzy Gillespie All-Star Big Band (MCG Jazz/Classic). V jeho mezigeneračním obsazení najdeme takové "šajby" jako je trumpetista Randy Brecker či saxofonisté James Moody nebo Antonio Hart, kapele šéfuje Slide Hampton a jako host byl navíc přizván fenomenální trumpetista Roy Hargrove. Gillespie sice vyzkoušel různé druhy hudby, byl ale především celoživotním bopperem - a bopový je i tento bigband, který výborně interpretuje nejen kusy toho, který mu dal jméno, ale třeba i Thelonia Monka, neodpustí si nicméně ani klasiku asi všech bigbandů světa Stardust.

REEDICE TÝDNE
Count BasieNa milovníky bigbandového soundu pamatují i ve firmě Telarc v "cenově zvýhodněném" reedičním programu Discover Jazz. Živé album The Count Basie Orchestra pod vedením Franka Fostera s názvem Live At El Morocco z roku 1992 je samozřejmě vyvoláváním starých duchů, ten, který byl pro Basieho příznačný - swingový nápřah, přecházející do absolutního jumpbluesového mazce s poměrně drsnými sólisty - se kupodivu neztrácí ani dávno po zakladatelově smrti, s jiným leadrem a dokonce téměř zcela obnoveným repertoárem. Závěr v podobě Basieho hitu One O´Clock Jump je ovšem příznačnou tečkou.

Duke EllingtonNaproti tomu vyloženě hitový a mnoha hvězdami obsazený je projekt Duke Ellington Swings!, obsahující až na dvě výjimky nahrávky z řadových alb takových interpretů, jako jsou pianisté Oscar Peterson a Dave Brubeck, kytarista Jim Hall či basista Ray Brown. Skladby ze zlatého fondu Ellingtonova repertoáru (například I´m Gonna Go Fishin´, Cotton Tail, In A Sentimental Mood nebo Satin Doll) jsou tak zahrány v různých "posazech" počínaje bigbandem přes klavírní kvarteta a tria až po sólové piano či kytaru. Nahrávky jsou tak nejen pěkně uceleným "songbookem" swingového giganta, ale také ukazují elastičnost jeho hudby, která, jak vidíme dodnes, ovlivnila celé generace.

KONCERT TÝDNE
České klarinetové kvartetoVelmi netradiční koncert přichystalo České klarinetové kvarteto v rámci festivalu Struny podzimu na 26. října do prostor Pražské křižovatky (kostel sv. Anny): v hudebním projektu Ozvěny z kamene kombinují jeho členové klasickou hudbu, jazz, etno s nejnovějšími styly elektronické scény včetně V-jayingu a projekcí. Originálního zvuku je dosaženo elektrofonickým ozvučením klarinetů, využíváním efektů a předtočených smyček.

V rovině vizuální se umělecký tým nechá inspirovat freskami a architektonickými prvky tohoto kostela. Obraz ze živě snímajících kamer bude současně s předtočenými sekvencemi přenášen na kostelní zdi, „Pro ty, kteří čekají klasickou tvář koncertu, jsme asi hodně nonkonformní. Snažíme se, aby nám hudba žila. Myslím, že jsme pro ty, kteří jsou otevření a kteří chtějí pochopit, co děláme. Chceme vytvořit svůj vlastní žánr, styl, který čerpá ze všeho, čím se zabýváme,“ říká Jindřich Pavliš, jeden ze členů kvarteta.

České klarinetové kvartetoNa koncertu zazní i skladba Orlík z CD Ozvěny z kamene, která zvítězila v prestižní světové soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu v kategorii instrumentálních skladeb. Orlík vybrala porota, mezi jejímiž členy jsou takové osobnosti jako Tom Waits, Jerry Lee Lewis nebo Robert Smith z téměř 15 000 skladeb a písní zaslaných z 80 zemí celého světa. S Českým klarinetovým kvartetem vystoupí 26. října i Alan Vitouš (perkuse), František Raba (kontrabas) a Epoque Quartet.