James Brown

James Brown | foto: archiv

Sexuální mašina James Brown opět přijíždí

  • 3
Zpěvák a muzikant James Brown, obrovská legenda i hypnotický showman, v jehož hudbě exploduje rytmus a sex, vystoupí 4. listopadu v pražské T-Mobile Areně.

Brown se vlastně vrátí do haly, ve které on i jeho skupina před dvěma lety odehráli domácí premiéru a již svou hudbou řádně rozpumpovali.

Vstupenky na listopadový koncert jsou k dispozici ode dneška v předprodejní síti Ticketpro. Prvních tisíc zájemců pořídí svůj lístek za 490 korun, pak se cena zvýší na 690 korun.

"V nabídce budou i vstupenky ke stání přímo pod pódiem za 1200 korun, zatímco lístky k sezení budou v ceně 740 korun," sdělili pořadatelé. Nejdražší vstupenky, takzvané VIP, jež budou spojené s občerstvením,  přijdou na 1500 korun.

O tom, kdo se fanouškům funku, soulu a rtuťovité černé hudby připomene, svědčí i Brownova bilance. Od roku 1956 měl tento zpěvák na americkém žebříčku téměř stovku hitů včetně legendární písně A Sex Machine, z toho více než čtyřicet skladeb se dostalo mezi horní čtyřicítku. V této kategorii Browna překonali snad jenom Elvis Presley, Beatles či Madonna.

James Brown, narozený v roce 1933 v americké Georgii, strávil s hudbou takřka celý život. Zpívá více než padesát let, ale pokaždé to nebyla idylka. Brownovu kariéru lemují drogové excesy i průšvihy se zákonem.

Koncem čtyřicátých let byl obviněn z ozbrojeného vloupání, ale na přímluvu svého kolegy Bobbyho Byrda dostal jen podmíněný trest, aby mohl zpívat v jejich gospelové skupině Famous Flames. Od té se Brown odpíchl k vlastní kariéře v populární hudbě.

V šedesátých letech chrlil hit za hitem a byl takřka nepřetržitě na turné. James Brown stál u toho, když se rodil moderní styl soul, ve kterém se potkávala vášeň s hebkostí. Je také kmotrem funku, výbušného stylu tepajícího pod vládou rytmů.

Brownova koncertní deska Live At The Apollo, nahraná v roce 1962 v New Yorku, vešla do dějin populární hudby. James Brown byl jeden z prvních černošských umělců moderní doby, jehož hudba si podmanila Ameriku a pronikla i daleko do světa.

A bouřlivák Brown se zachoval téměř jako státník. Veřejně vyzýval ke klidu a tlumil vášně svých spoluobčanů, kteří v roce 1968 po vraždě pastora Martina Luthera Kinga zapalovali americká města. 

V 70. letech Brown výrazně poznamenal kapely Sly And The Family Stone, Kool And The Gang  nebo Earth, Wind And Fire, které v duchu jeho hudebního přístupu vytvářely nový funkový taneční styl.

James Brown není jednoduchá osobnost. Například v osmdesátých letech si odseděl dva roky "natvrdo", když ho bývalá manželka obvinila z násilí a policie jej zatkla až po zuřivé automobilové honičce. Ovšem na rozdíl od žen Browna neopouštěla hudba, ve které se prosadil jako tvrdý dříč i šéf kapely, již doplňuje třaskavá dechová sekce. Druhý koncert v Česku to nejspíš znovu potvrdí.