Karel Šíp v pořadu Všechnopárty

Karel Šíp v pořadu Všechnopárty | foto: Česká televize

V ČT nezůstal kámen na kameni, divák ale dál čerpá svůj přísun nostalgie

  • 18
Před rokem, 1. října 2011, přišel na Kavčí hory nový generální ředitel České televize Petr Dvořák. A s ním příslib změn, které skomírající veřejnoprávní obrazovka potřebovala jako sůl.

Jak vypadá skutečnost po roce? Existuje dvojí pohled. Zevnitř instituce je znát, že "na Kavkách" nezůstal kámen na kameni, na obrazovce však divák dál dostává pravidelný přísun pamětnické nostalgie.

Základní přerod se zatím odehrává mimo obrazovku, na půdě již schváleného plánu dlouhodobé strategie. "Počítá s úsporami v režijních i osobních nákladech a s navýšením investic v oblasti původní tvorby," shrnuje výhled mluvčí ČT Michaela Fričová s připomínkou, že zelenou dostal také start dětského vzdělávacího kanálu.

Rozpočet ČT na příští rok nepřekročí na rozdíl od minulých let hranici sedmi miliard korun, přesto však zvýšil částku na vlastní tvorbu zhruba o tři sta milionů; celkem půjde do výroby 2,3 miliardy korun. ČT totiž se svolením radních převedla na tvorbu pořadů sumu ušetřenou na režijních nákladech za první letošní pololetí. Ubylo tu ředitelů a celkové osobní náklady vedení ČT se snížily meziročně o víc než polovinu.

"Naší základní filozofií není omezení služby veřejnosti, nýbrž omezení či likvidace neproduktivních činností uvnitř ČT," vysvětluje Fričová. Mírně se zvedla i sledovanost, za období od ledna do srpna o necelá tři procenta, takže celkový podíl ČT v součtu všech jejích kanálů činí asi třicet procent diváků. Jenže třeba Události, byť také o ně zájem lehce vzrostl, stále vidí jen asi pětina lidí. A plánu, že s podzimní sezonou přijde přesnější cílení jednotlivých kanálů pro různorodější nabídku, dosud chybí více skutečně zlomových premiér.

Prohra jménem Ententýky

Podle měření peoplemetrů u diváků dále vítězí pořady už dříve zavedené či natáčené: Všechnopárty, Ztracená brána, Vyprávěj, Trapasy, Hitparáda zábavy. Jediný zcela nový seriál, Ententýky, spadl na tři sta tisíc diváků a přešel do pozdějších časů. Nutno však uznat, že právě k němu se Dvořák od počátku choval zdrženlivě, za Ententýky se bil šéf programu Milan Fridrich.