Seriál Ztraceni - Fotografie ze seriálu Ztraceni | foto: TV Nova

Seriál Ztraceni nahlíží do televizní budoucnosti

  • 204
Zatraceni, fenomén televizní interaktivní zábavy, se začíná vysílat v Česku. Změní jednou provždy styl české televizní zábavy?

Česká televizní zábava, která v osmdesátých letech ustrnula u kýčovitých socialistických estrád, prošla v posledních patnácti letech zrychleným vývojem. Domácí divák tak držel palce u vědomostních soutěží, dojímal se u telenovel a sledoval "skutečné" životy v reality show, jenže vždy s výrazným zpožděním oproti době, kdy tyto televizní formáty opanovaly trh v západní Evropě a ve Spojených státech.

Fakt, že TV Nova uvede největší současný fenomén éry interaktivní zábavy, seriál Ztraceni (v angličtině Lost) s pouhým dvouletým zpožděním, naznačuje, že tuzemský televizní trh dohnal světový peloton a mohl by už vstřebávat aktuální trendy jen s mírným zpožděním.

Ztraceni byli ve Spojených státech uvedeni na podzim 2004 a pro televizní síť ABC se stali největším seriálovým úspěchem od roku 1985. Jeho autory jsou Jeffrey Lieber, J. J. Abrams a Damon Lindelof, kteří byli osloveni šéfem ABC Loydem Braunem, aby připravili scénář podle jeho vlastního nápadu. Výrazný divácký úspěch seriálu pak hodně pomohl síti ABC ke zlepšení pozice na trhu.

Vysoké sledovanosti dosáhl seriál jak v USA (průměrný počet diváků epizod první i druhé série byl téměř devatenáct milionů), tak v evropských státech včetně Slovenska. Se zájmem diváků se však spojil i úspěch u odborné kritiky: vloni tento seriál získal šest cen Emmy (televizní obdoba Oscarů) včetně těch za nejlepší dramatický seriál a nejlepší režii dramatického seriálu pro J. J. Abramse.

Všechno je jinak
Zápletka seriálu Ztraceni je zdánlivě velice jednoduchá. Dopravní letadlo se zřítí na opuštěný ostrov, velká část cestujících však katastrofu přežije. Pilot letadla informuje, že během letu ztratil rádiové spojení a rozhodl se k odklonu z plánované trasy; trosečníci se tedy nacházejí několik tisíc kilometrů od očekávané trasy a je velmi nepravděpodobné, že by byli nalezeni záchrannými týmy. Budou tedy muset přežít v džungli rozhodně více než jen několik dní.

Seriál sleduje jednání skupiny více než deseti hlavních postav, mezi něž patří například zodpovědný lékař Jack, bývalý voják irácké Republikánské gardy Sayid, rockový hudebník Charlie nebo profesionální podvodník Sawyer. Velmi brzy se však ukáže, že ostrov skrývá mnohá nebezpečná tajemství.

Mezní situace začínají měnit černobílé představy, které na začátku divák o postavách získá. K tomu přispívají i jejich flashbacky - v každém díle sledujeme záběry ze života některé postavy, než nastoupila na osudný let Oceanic 815. Zjišťujeme tak, že většina trosečníků skrývá ve skříni řadu kostlivců a že životy postav jsou mnohem provázanější, než aby to mohla způsobit pouhá náhoda.

Brzy se také ukazuje, že ostrov je opuštěný jen zdánlivě, a nepříjemná překvapení čekají na hrdiny na každém kroku. Divák tak odpouští i některé drobné nesrovnalosti v jinak pečlivě propracovaném scénáři a od famózně rozehrané mysteriózní hry plné záhad se může odtrhnout až se závěrečnými titulky každého dílu.

Výjimečnost seriálu Ztraceni však netkví jen v pečlivé přípravě scénáře, ve vhodně vybraných hercích a ve vysokém rozpočtu (natáčení pilotního dílu přišlo společnost ABC na více než deset milionů dolarů, což je u takového produktu nejvíce v její dosavadní historii). Internetový vyhledávač Google dává při zadání klíčových slov "Lost" a "TV series" více než deset milionů odkazů. Je samozřejmé, že u takového typu seriálu vznikne řada fanouškovských stránek, na kterých se budou nadšenci z celého světa snažit vyřešit nabízené záhady.

Po krátkém hledání však divák zjistí, že řada webových stránek se seriálem souvisejících je vytvořena přímo jeho tvůrci -ať už jde o stránky rockové skupiny Driveshaft, jejímž členem je přeživší rocker, nebo stránky americké loterie, v níž jeden z hrdinů vyhrál obrovskou sumu peněz, ale hlavně řada stránek souvisejících s tajemnou nadací, která má zřejmě vliv na dění na ostrově.

Ztraceni se tak stávají skutečnou interaktivní zábavou a do jisté míry dávají možnost divákovi spolurozhodovat o svém zapojení do seriálu - tedy zda zůstane pouhým pravidelným týdenním konzumentem, nebo zda přijme pravidla hry, která tvůrci připravili, a bude se sám snažit střípek po střípku složit skládačku záhad tajuplného ostrova.

Zajímavé bude sledovat, jak si celosvětově úspěšný seriál povede ve srovnání s českou verzí neméně slavné reality show Trosečník, kterou na podzim nasadí TV Prima. Český divák už měl možnost v praxi si ověřit relativitu tvrzení, že nejlepším spisovatelem (v tomto případě spíše scenáristou a režisérem) bývá život. Otázkou tedy je, zda dá přednost "skutečným" lidským emocím, které však mnohdy sklouzávaly k bohapustému žvanění o nesmyslech a tloustnutí aktérů, nebo vycizelovanému příběhu plnému mysterií.

V něm totiž musí přistoupit na hru tvůrců a akceptovat, že to realita není a ani být nemá - ve skutečném životě by těžko řadu dní po havárii chodila hlavní hrdinka po pralese jemně, nicméně pečlivě nalíčená.

Předzvěst digitálního věku
Seriál Ztraceni se stal již po dvou odvysílaných sériích (z celkem pěti plánovaných) kultem, a to nejen v zemích, kde byl oficiálně uveden. Řada českých příznivců zná díky výměnným internetovým p2p sítím všech téměř padesát dosavadních dílů už dnes.

Oficiální uvedení seriálu dá i v Česku pravděpodobně vzniknout vzrušeným diskusím. Je pochopitelné, že lidé, kteří si seriál sami aktivně vyhledali už dříve, přistoupili často na výše zmiňovanou hru nabízenou tvůrci a účastní se hledání skrytých nápověd na internetu. Zda tak bude činit i běžný divák, je otázka, která získává na zajímavosti i s blížícím se ukončením analogového televizního vysílání.

Digitální šíření signálu totiž televizím dá větší šanci zapojovat diváka do programu, více ho přitáhnout do děje, a tak po mnoha desítkách let částečně změnit statut sledování televize z ryze pasivního přijímání.

I kdyby se tak nestalo, je pozitivní zprávou, že seriály úspěšné na americkém, nejvyvinutějším televizním trhu (kromě seriálu Ztraceni na TV Nova připravuje TV Prima rovněž velmi úspěšnou sérii Zoufalé hospodyňky, v originále Desperate Housewives) přicházejí i do České republiky. A nezbývá než doufat, že místo věčného omílání desítky let starých normalizačních majstrštyků přijde čas i na další kultovní seriály, jako je Prison Break.