Matěj Hádek a Michal Dlouhý v seriálu Mamon

Matěj Hádek a Michal Dlouhý v seriálu Mamon | foto: HBO

PRVNÍ DOJMY: Mamon je líp natočený než Atentát, ale také řeší spiknutí

  • 7
Dva sourozenci. Jeden řídí státní koncern před privatizací, druhý o podezřelých machinacích téže firmy píše do novin a v pátrání neustane ani poté, co jeho bratr spáchá sebevraždu. To je obsah šestidílné krimisérie Mamon, již natočil Vladimír Michálek s Matějem Hádkem v hlavní roli; poběží na HBO od 25. října.

Po realizační stránce se projekt může směle měřit se zahraniční produkcí. Více než slovy vypráví obrazem, barvami, náladou, akcí. Má onu chladně neosobní atmosféru prosklených prostor a narušených vztahů, jíž se vyznačuje severská vlna, a herce, kteří se v ní pohybují o to nenuceněji, že nejsou příliš „provaření“.

Nesporné filmařské ambice projektu, který režijně zcela hladce zastíní žánrově příbuzný Atentát z produkce Novy, však narážejí na dvě scenáristické slabiny. Rozvržení tandemu pátračů - investigativní reportér a dívka s hackerským talentem - připomíná Larssonovo Milénium a korupční zločiny prorostlé do státní správy se už tak přemnožily, až vyčpěly.

Obě pochybnosti však má HBO na koho hodit: nejde totiž o domácí originál, nýbrž o českou verzi stejnojmenného norského projektu. Klišé novináře v roli detektiva, policejní komando v redakci, tunelování, uplácení a umlčování, lobbisti, ministři, státní zástupci, všechno je to z dovozu.

Naštěstí však vedle realizační bravury má Mamon výhodu ještě ve vypjaté rovině rodinných vztahů, kde se z nepřátel mohou stát spojenci, z lotrů hrdinové a z trpitelů mstitelé. Tady lze rozehrát silné drama - byť se novinář zdráhá přijmout výchozí tezi, že by směl psát o členovi vlastní rodiny. Takový střet zájmů si mohou dovolit pouze seriálové noviny.