Semafor vzpomínal na Jiřího Šlitra

  • 9
Říkali mu doktor Klavír. Vystudoval práva, ale slávu si nakonec získal na divadelních prknech a u černobílých kláves piana. Narodil se přesně před 80 lety, 15. února 1924. Skladatel, klavírista, herec, malíř a zpěvák Jiří Šlitr.

Na nedožité osmdesáté narozeniny Jiřího Šlitra vzpomínali v sobotu večer jeho bývalí kolegové z divadla Semafor.

Slavné hity Jiřího Šlitra, texty Jiřího Suchého, ale i Pavla Kopty a Miroslava Horníčka zpívali vedle Suchého, Jitky Molavcové a Jiřího Štědroně také mladí členové Semaforu.

Jiřího Šlitra si připomněla řada bývalých členů divadla i těch, kteří s ním spolupracovali. V hledišti usedl Waldemar Matuška, který Semafor opustil v roce 1962, a dále například Pavlína Filipovská, Karel Štědrý, Věra Křesadlová, Hana Hegerová a kapelník Ferdinand Havlík.

Jevišti vévodila skříň s rekvizitami, kandelábr a prokopnutý buben. Zpěváci připomněli i zapomenuté písně, a Jiří Suchý vzpomínal před Šlitrovým tvrdým kloboukem zvaným "bouřka". I na tu jejich první společnou píseň o Hamletovi, která se prý příliš nepovedla.

Po představení poděkovali diváci protagonistům večera potleskem ve stoje. A na jevišti zůstala opuštěna černá buřinka s rudou růží...

45 let Semaforu
Divadlo Semafor založil Jiří Šlitr spolu se svým divadelním partnerem Jiřím Suchým a muzikantem Ferdinandem Havlíkem v roce 1959.

Většinu ze svých 330 písní napsal Šlitr právě se Suchým pro některé ze semaforských představení. Mnohé z nich se staly přes noc hitem a ovlivnily celou tehdejší populární hudební scénu. Hned v první semaforské hře Člověk z půdy (1959) zaujal písněmi Včera neděle byla, Dítě školou povinné a Léta dozrávání.

Hudbu Šlitr složil k 21 semaforským inscenacím. Herec Šlitr se zrodil v představení Jonáš a tingl-tangl (1962). Suchý tehdy přesunul premiéru inscenace do Zlína v obavě před Šlitrovou hereckou kreací.

Avšak poté, co publikum bouřilo po replikách odříkávaných od klavíru s  nenapodobitelnou dikcí zcela prkenným Šlitrem, Suchý podle svých slov pochopil, že bude muset hodně přidat, aby svému partnerovi stačil.

Herecky a autorsky se podílel na několika celovečerních filmech, mj. na snímcích Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů a Zločin v šantánu. K desítce celovečerních snímků rovněž zkomponoval hudbu.

Životní cesta muzikálního právníka se tragicky uzavřela 26. prosince 1969 a zůtane už asi navždy zahalena tajemstvím. V ateliéru ho našli jeho blízcí s dívkou, jež nebyla tou, se kterou žil. Oba už byli mrtví a příčinou smrti byla otrava plynem, který mohl unikat ze starých kamen.

Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupili 14. února 2004 na premiéře představení Osmdesát svíček na ztraceným dortu, kterým Divadlo Semafor připomíná nedožité osmdesátiny svého spoluzakladatele Jiřího Šlitra.

,