Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sejdeme se u koně aneb Sochy na ulici patří

  12:22
Jiří David staví v centru Prahy sochu z tisíců klíčů, která bude cinkat ve větru. Zatímco třeba na barokní sochy jsme ve městě zvyklí, ty současné nás občas pobuřují.
Sejdem se u koně: tu větu zná každý Pražák. Sv.Václav na Václavském náměstí.

Sejdem se u koně: tu větu zná každý Pražák. Sv.Václav na Václavském náměstí. | foto: Michal Šula

Už více než před půlstoletím tvrdil známý filozof Martin Heidegger, že sochařské dílo prosvětluje pustinu, vytváří obyvatelné či orientované místo a zbavuje městský prostor chaosu.

Na něco podobného naráží současná historička umění Martina Straková, když říká: "Potřeba klidného zastavení ve veřejném prostoru je spojená s moderní dobou. Lavičky a kandelábry patří k prvním skutečně průmyslově vyráběným typům městského mobiliáře," říká Straková.

Památník komunismu LiberecSocha Mozart na Zelném trhu v Brně

Zatímco na nově vzniklých lavičkách, které dříve patřily jen do klášterních zahrad, mohli městští lidé odpočívat, u soch, které v ulicích a na náměstích našly své místo, se mohli začít setkávat.

Sochy ve městech zjednodušují orientaci jak turistům, tak místním obyvatelům podobně jako výrazné prvky architektury – kostelní věže či kašny.

"Renesanční Michelangelův David před radnicí ve Florencii stojí na počátku řady uměleckých děl ve venkovním prostoru, která vykazují tři známé kvality takového umění: jsou nositelem krásy, fungují jako orientační body a reprezentují vládnoucí ideologii společnosti, tedy ideologii svobody," vysvětluje rektor VŠUP Pavel Liška.

Sochy v českých a moravských městech však nemohly být dlouho projevem svobodného uměleckého přístupu. Po celou dobu totality byla totiž potlačena veřejná diskuse – a sochy ve městech jsou její podstatnou součástí. Ale nejen to.

Jiří David tvoří

"Neslouží jen k orientaci, navozují také dialog mezi člověkem a prostorem samotným," tvrdí ředitel brněnského Domu umění a hlavní kurátor projektu Sochy v ulicích Rostislav Koryčánek. Dobrá socha ve městě má podle něj kouzlo, díky němuž může reagovat právě na konkrétní místo, na němž se nachází. A tohle místo pointuje.

"Socha tak vytváří napětí, které náležitě navnaděný pozorovatel nebo i náhodný kolemjdoucí může vnímat jako něco cizorodého nebo rušivého v místě, které zná. Narušením obvyklého a zaběhnutého vzniká dostatečně velká skulina, kterou se dere řada otázek a pochybností," objasňuje Koryčánek.

Odsouzené ke zničení

Projekty, které umožňovaly umístit sochy do ulic, se pololegálně konaly i v komunistických dobách. Asi nejznámější byl v květnu roku 1981 v Praze a nesl název Sochy a objekty na malostranských dvorcích.

Několik předních českých výtvarníků postavilo sochy, plastiky a objekty do uzavřených míst vnitřních dvorů v domech na Malé Straně a bylo jen na vůli jejich obyvatel, zda ostatní "návštěvníky" zvenku na takovou výstavu vpustí.

Socha Mozart na Zelném trhu v Brně

Zatímco někde se projevovala solidarita a protikomunistický postoj zúčastněných, kteří s jistou dávkou škodolibosti své dvorky zpřístupňovali, jinde záškodníci strhávali nenápadné navigační tabule, a sochy dokonce ničili.

Ostatně ničení soch ve veřejném prostoru je téma dodnes. Asi nejznámějším případem je zničení objektu Ladislava Jezbery před dvěma lety v Brně během prvního ročníku projektu Sochy v ulicích: na totální rozebrání obřích polystyrenových kvádrů potřebovali obyvatelé města, tedy mnohdy nedobrovolní diváci, necelé tři dny.

Jsou ovšem umělci, kteří s něčím podobným počítají a své instalace ve městech na předpokladu zničení přímo staví. Německý umělec Simon Wachsmuth vytvořil pro stejnou přehlídku soch jako Jezbera objekt Take it or leave it, kdy po městě rozmístil dlouhé barevné dřevěné kůly podobné kartografickým zaměřovacím tyčím, které mohli lidé po městě jakkoli přesouvat. Něco, co se v uzavřených galeriích téměř nevidí, tedy aktivní účast lidí na tvorbě uměleckého díla, bylo přímo podmínkou jeho existence.

Památník komunismu Liberec

K jedné z našich nejznámějších přehlídek soch v ulicích patří v současnosti liberecké Sculpture Forum. Lubomír Typlt na něm v roce 2007 vystavil svého rytíře z kovových kbelíků a řetězů nazvaného Řetězová reakce – dětství, o němž tvrdí, že jako jediná socha přehlídky vydržela nedotčená.

"Vandalové ji nepoškodili, i když by to nebylo až tak složité. Možná, že kbelíkový rytíř vyvolává strach ze zasloužené odplaty," usmívá se Typlt.

Od neonů k Mozartovi

Kromě dočasných přehlídek soch (vedle už zmíněných se sluší jmenovat i hořické sochařské sympozium) vytvářejí umělci i sochy, které umísťují, většinou na základě výběrových řízení příslušných radnic, do prostoru města natrvalo.

K těm nejzdařilejším patří ty, které vznikly už v 90. letech v Praze a jejichž autorem je enfant terrible české výtvarné scény David Černý – jeho mimina lezoucí na vysílač na Žižkově či v pasáži Lucerna umístěný svatý Václav, jehož kůň je zavěšený hlavou dolů dodnes těžko hledají konkurenci.

Michal Gabriel: bronzový kůň v dejvicíchNakloněné kruhy

Podobně vhodným zásahem do venkovního prostoru byly i neonové objekty Jiřího Davida (Trnová koruna, Srdce, Taky ještě srdce) a většina realizací Kurta Gebauera (za všechny například Dům na novém židovském hřbitově v Praze, Beskyda v Rožnově pod Radhoštěm či kamenné objekty v Jelením příkopu či v Prokopském údolí).

Zatímco Davidovy neony už Prahu nezdobí, Gebauerova nejnovější socha Mozarta se tyčí před brněnskou Redutou.

Když se sochaři poperou

A právě Brno, v touze mít něco podobného pražskému Myslbekovu svatému Václavovi, vypsalo loni soutěž na jezdeckou sochu Jošta Lucemburského.

Soutěž vyhrál Marius Kotrba, ale město nakonec od sochy upustilo. A ozvaly se i hlasy, že stavět sochu problematickému markraběti moravskému, který proslul spíše svou ctižádostí než stabilními názory, je jen obyčejná snaha politiků hledat hrdinu za každou cenu.

Luděk Peřina: cesta života

"Návrh Mariuse Kotrby je samozřejmě výborný, Jošt na něm nemá tvář, což je vlastně docela pravdivé," říká Rostislav Koryčánek. Podle něj se mohou sochy v ulicích objevovat buď zdola jako snaha umělců veřejný prostor oživit, nebo shora od vedení měst.

"Oba způsoby jsou běžné. A vlastně oba mohou bohužel sklouznout k obyčejnému okrašlování, a ne tematizování. Takové okrašlování města má poměrně otřesné důsledky, které můžeme pozorovat třeba v Bratislavě. Tamní postavy vykukující z kanálu nebo narafičené za rohem domu jsou příkladem toho, jak venkovní umění nemá vypadat," míní Koryčánek.

A kvůli zakázce města může dojít i na pěsti – sochaři Michal Blažek a Oldřich Hejtmánek se loni v září poprali kvůli soše amerického prezidenta Wilsona, která má stát před hlavním vlakovým nádražím v Praze. Oba se účastnili veřejné soutěže, vyhrál Blažek a Hejtmánek ho nařkl z toho, že soutěž vyhrál díky zmanipulovanému výběrovému řízení.

Sen o svatém Kryštofovi

Jedna z nejlepších venkovních soch je paradoxně mimo Prahu, mimo Brno a vlastně úplně mimo město – vytvořil ji už vzpomínaný Marius Kotrba. Jeho svatý Kryštof hlídá dálniční obchvat u Olomouce.

Kryštof

A je přesně tím příkladem sochy, která má vtip, poselství a zdaleka ne jen estetickou funkci. Jak uvádí kunsthistorik Ludvík Hlaváček, podstatná totiž není estetizace prostředí. "Prožitek, který můžeme mít tváří v tvář soše či obrazu, je výzvou k přepnutí na snění či fantazírování, přičemž význam snu a fantazie v životě jednotlivce i zdravé společnosti popře jen asi zarytý ekonomický racionalista," píše Hlaváček.

O něčem podobném mluví i Marius Kotrba, když vzpomíná na nevydařenou soutěž s Joštovou jezdeckou sochou. "Její model mi leží doma a já s ním můžu žít. A to je šance, že s mými sochami mohou žít i ostatní lidé," uzavírá Kotrba.

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

Synové slavných Brouků. James McCartney a Sean Ono Lennon natočili společný song

18. dubna 2024  12:08

Na světě je nová písnička autorské dvojice Lennon & McCartney. Nejde ovšem o Johna a Paula, nýbrž o...

RECENZE: V měkkých křeslech usazená pocta Petru Hapkovi občas zavírala oči

18. dubna 2024

Premium Kateřina Marie Tichá, Aneta Langerová, Vojtěch Dyk, Xavier Baumaxa a další se sešli, aby písní...

Nemusím hned všechno lámat na dvě půlky chleba, říká Mefisto Mikluš

18. dubna 2024

Dnešní doba nás neustále nutí mít vyhraněný názor a stavět se na jednu stranu, přemýšlí v rozhovoru...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...