František Listopad

František Listopad | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Seifertovu cenu získal František Listopad

Básník, prozaik a překladatel František Listopad, který žije v Portugalsku, ale nezapomněl psát české básně, získal za sbírku Rosa definitiva letošní Cena Jaroslava Seiferta.

Je to nejprestižnější české literární ocenění, které se uděluje od roku 1986 a pojí se s ním finanční odměna ve výši 300 tisíc korun.

"Mám z této volby velkou radost, byla jednomyslná. A není to cena za zásluhy, ale za konkrétní mimořádné dílo: Listopadova nová sbírka má něco ze Seiferta i z Pasternaka, je půvabná, svěží, objevující. Četl jsem ji, a nemohl uvěřit, že ji napsal pětaosmdesátník," říká zakladatel cen a člen poroty František Janouch.

Uvěřit prý nemohl ani sám oceněný, který o sobě mluví jako o "českém spisovateli v cizině". Podle Janoucha ho pocta zaskočila a dojala.

František Listopad
z básně Kdybych se vrátil

Kdybych se vrátil
kamkoli kdykoli
kdybych se vrátil
nerad rád
projel bych branou
Poděbrad
Soukolí
vrže
ve dveřích růže
tam kde bych spal
a nedospal
(v zájezdním hostinci
u tety třeba)
po skývě chleba
leccos bych rozpoznal

Sbírku Rosa definitiva Listopad považuje za svou poslední básnickou knihu, onu definitivní růži. Je výrazově úsporná, a přitom různorodá: jsou tu verše melodické i záměrně skřípavé, úzkostné, melancholické i s trochu rozvernějším tónem.

Vyrovnávají se často se stárnutím, úbytkem sil a nevyhnutelnosti smrti, ale také se slovem, básní, poezií. Hodně vzpomínají a přenášejí z Portugalska do Čech, na Moravu a zase naopak. "Básník pil krásné pivo / v překrásném městě zelí / nejhezčí holky se dívaly / viděly neviděly," píše v básni nazvané V Praze zase.

V Praze se František Listopad 26. listopadu 1921 narodil - ale původně byl Jiřím Synkem. Jméno odkazovalo k příbuzenství se známým prvorepublikovým nakladatelem Adolfem Synkem.

Za druhé světové války působil Listopad v domácím odboji, jeho otec zemřel v koncentračním táboře. Roku 1945 vydal svou první sbírku Sláva uřknutí a v prvních květnových dnech toho roku spoluzaložil deník Mladá fronta, který vznikl v prostorách obsazené německé redakce.

Listopad vedl kulturní rubriku a coby dopisovatel listu odjel do Paříže, z které se do poúnorového Československa už nevrátil. Láska ho posléze přivedla do Portugalska, kde se prosadil i jako ředitel Vysoké divadelní a filmové školy či dramaturg lisabonského Národního divadla.

"Já jsem v noci, když portugalské děti spaly, žena spala, Portugalsko spalo, dýchal tak trochu ty české věci rytmem českého verše, českého slova. Česká slova jsou náboj pro někoho, kdo má stesk," řekl Listopad loni v rozhovoru pro Český rozhlas.

František Listopad převezme Seifertovu cenu, kterou před ním obdržel například Bohumil Hrabal, Josef Škvorecký či loni Ivan Martin Jirous, 8. října v kostele svaté Anny na pražském Starém Městě.