Šéfové Sotheby´s byli potrestáni za podvody

Jeden z největších skandálů v dějinách obchodování s výtvarným uměním si tento týden odbyl finále. Americký soud v New Yorku zkoumající nekalé praktiky světoznámé aukční síně Sotheby's v pondělí vynesl rozsudek nad korunní aktérkou aféry. Bývalá výkonná šéfka Sotheby's Diana Brooksová, kvůli jejímuž svědectví si dlouholetý šéf aukční síně A. Alfred Taubmann odsedí rok ve vězení, dostala od soudu šest měsíců domácího vězení, tisíc hodin veřejných prací, pokutu 350 tisíc dolarů a k tomu tříletou podmínku. Informovalo o tom úterní vydání deníku The New York Times.

Brooksová vyššímu trestu unikla jen proto, že se soudem spolupracovala. Díky tomu se podařilo Taubmannovi dokázat, že v letech 1993-1999 sjednal s britskou dražební síní Christie's nezákonné domlouvání poplatků při prodeji uměleckých děl. Tuto spolupráci zakazuje protitrustový zákon. V inkriminované době přišly poplatky zákazníky zhruba na 225 milionů dolarů; podle agentury Reuters z nich víc než sto milionů přinesly nezákonné operace. Skandál má celosvětové rozměry - obě aukční síně kontrolují kolem 90 procent světového trhu s uměním.

Taubmann nejenže půjde za mříže, navíc musí zaplatit pokutu 7,5 milionu dolarů. I když je jeho majetek odhadován na 700 milionů, ještě vyšší náklady ponese Sotheby's, která soudu zaplatí dalších 45 milionů dolarů. Aukční síň Christie's a její bývalý výkonný šéf Christopher M. Davidge z celého soudu vyvázli, když získali milost za spolupráci se soudem.

„Chtěla bych se omluvit všem lidem, kterým jsem ublížila, a přijímám veškerou odpovědnost za to, co jsem spáchala,“ řekla podle The New York Times Brooksová na závěr procesu. Byla první ženou, která dosáhla tak vysokého postavení v obchodování s uměním. Řadu let také patřila k nejpopulárnějším postavám světové výtvarné scény a získala si řadu příznivců z nejvyšších kruhů. Minulý týden soudu napsalo přibližně dvacet amerických celebrit, včetně starosty New Yorku Michaela R. Bloomberga, dopis, v němž porotu žádaly o shovívavost vůči Brooksové.

Soudce George Daniels se však příliš obměkčit nedal a v závěrečné řeči označil aukční spekulace za kriminalitu „bílých límečků“. Taubmann požádal Danielse o nové přelíčení, ten jeho žádost zamítl: „Nehledě na to, čeho v životě dosáhl, nad zákonem nemůže být nikdo. Nebyl to zločin motivovaný zoufalstvím nebo nouzí, ale arogancí a nenasytností.“

Americký soud bude mít pravděpodobně ještě dohru, protože na spolupráci Sotheby's s Christie's si hodlá posvítit i Evropská komise.


Témata: Evropská komise