Historik a spisovatel Robert Kvaček otevírá téma Hitlerovy sebevraždy.

Historik a spisovatel Robert Kvaček otevírá téma Hitlerovy sebevraždy. | foto: Koláž: Tomáš Klomfar / TÉMA, MAFRA

Hitlerova sebevražda? Možná ho zastřelil sluha, říká spisovatel Kvaček

  • 73
Ve čtvrtek uplyne sedmdesát let ode dne, kdy svůj život ukončil Adolf Hitler. „Možná ho zastřelil jeho sluha,“ uvažuje profesor historie a spisovatel Robert Kvaček, čtyřnásobný držitel Ceny Egona Erwina Kische za nejlepší literaturu faktu.

Adolf Hitler byl podle profesora Kvačka obecně necitlivý člověk. Když mu říkali, že Německo hyne, odpověděl, že ti nejlepší umírají a zbude jen póvl. Za nejlepšího se sám nepochybně považoval a nechtěl se dostat do rukou spojenců. Přesto se nad jeho sebevraždou podle Roberta Kvačka vznáší otazníky.

Neobjasněné záhady druhé světové války

Co se stalo s Amelií Earhartovou? Proč byl zabit Leslie Howard? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví tato kniha, která odhaluje všechna velká tajemství 2. světové války.

„Jeho žena Eva Braunová se otrávila cyankáli a on také. Zároveň se střelil, aby byla jistota. Já se ovšem domnívám, že to mohlo být jinak. Ale je to jen moje intuice a asi nemám pravdu. Myslím si, že se otrávil a že ten výstřel mu dal jeden z jeho sluhů. Že s někým z nich, možná s Heinzem Lingem, se tak dohodl. Protože umřít jako krysa na jed, to pro führera není dobré. Ano, cyankáli mu našli v zubech a lebka byla prostřelená. Ale jestli se skutečně střelil on, anebo někdo jiný? Těžko říci,“ říká spisovatel v novém vydání týdeníku Téma.

Týdeník TÉMA

Vychází výjimečně ve čtvrtek

Týdeník TÉMA

Jak byl zastřelen italský diktátor Mussolini? A proč ho Hitler obdivoval? Více se dozvíte ve čtvrtečním vydání týdeníku Téma.

A jak vlastně víme, že to byla sebevražda? Prostě se to tvrdilo v říšském kancléřství. Hitler dal podle profesora Kvačka příkaz, že až ostatní uslyší výstřel, mají se postarat o těla - tedy spálit jeho i Evu Braunovou. Čekali na výstřel a pak je odnesli na zahradu, kterou ale už sovětská artilerie ostřelovala, takže úkol úplně nedokončili. Utekli do bunkru, kde se strašně opili.

Německé úřady teprve před pěti lety zveřejnily záznamy výslechů Hitlerova sluhy Lingeho a bývalého důstojníka SS Otto Günscheho, kteří byli po válce deset let vězněni v Sovětském svazu. Výpověď pochází tedy až z roku 1956 a popisuje situaci těsně po výstřelu v půl čtvrté odpoledne.

„Když jsem vstoupil, vlevo na pohovce jsem uviděl Hitlera. Byl předkloněný a v pravém spánku zel po průstřelu otvor velikosti mince,“ tvrdil pod přísahou Linge. Günsche to popsal ještě přesněji: „Hitlerova hlava se nakláněla k pravému rameni a ruka ležela až za opěradlem pohovky. Vpravo byl znatelný otvor po průstřelu.“ Ještě s Hitlerovým tajemníkem Martinem Bormannem, který se otrávil až na útěku 2. května, prý pak vzali tělo Hitlera a poté i Evy Braunové (kterou vůdce těsně předtím pojal za manželku), na zahradu kancléřství.

Zda jsou tato svědectví stoprocentně pravdivá, nebo popisují situaci tak, jak si Hitler přál, již asi nikdo nezjistí.