Seasick Steve

Seasick Steve | foto: archiv

Seasick Steve je autentický tulák s kytarou. Věřme mu to

  • 1
Se svým třetím albem přišel muž, který se v poslední době stal kultovní senzací: sedmašedesátiletý bluesman Seasic Steve.

Jeho album nese sáhodlouhý název Started Out With Nothin and i Still Got Most of it Left a následuje po debutu Cheap (2004) a druhém albu Dog House Music (2006). Ačkoliv bývá Seasic Steve občas řazen k freakfolkové scéně (a jeho publikum z velké části - alespoň podle recenzentů - sestává právě z mladých fanoušků tohoto stylu), je nejen tvorbou, ale také životními osudy a image ryzí bluesman v "romantickém" slova smyslu.

Seasick Steve "on the road"

Seasick SteveSeasick Steve se narodil v roce 1941, na kytaru začal hrát už v osmi letech, ve třinácti utekl z domova a toulal se po Spojených státech jako hobo (jezdil načerno na nápravách vlaků). Živil se jako kovboj i námezdný dělník. Od šedesátých let mu byla vedlejším zdrojem výdělku i hudba, pracoval nejen jako muzikant, ale i nahrávací technik ve studiích a producent. Zároveň neúnavně cestoval - za poslední čtvrtstoletí údajně bydlel na šestapadesáti místech. V poslední době žije v Norsku a po infarktu si - s výjimkou koncertních turné - dává od cestování distanc. Jeho mezinárodní kariéru odstartovalo vystoupení v populární televizní show Joolse Hollanda v televizi BBC na Nový rok 2007.

Seasick Steve v show Joolse Hollanda

Kdyby třetí album Seasick Stevea nevyšlo u nadnárodního koncernu, od minuty by mohlo být ozdobou katalogu fajnšmekrovského labelu Fat Possum. Steve má mnoho společného s řadou ať už žijících, či nežijících umělců, které tato firma z Oxfordu ve státě Mississippi vydala: s Juniorem Kimbroughem, R.L. Burnsidem, T-Modelem Fordem či CeDellem Davisem. Jen s tím rozdílem, že je bílý...

Seasick SteveZhruba polovina alba je elektrická, "punk-bluesová", postavená na drsných jednoduchých riffech, které jsou hrány často na pověstnou Steveovu třístrunnou kytaru s brutálním metalickým zkreslením a podporovány bicími Dana Magnussona. Právě sestava elektrická kytara a bicí (tedy bez basy či jakýchkoli dalších "nadbytečných" instrumentů) je klasické obsazení kapel dodnes živé "juke joint bluesové" mississippské scény.

Je paradox, že skladba, o které se logicky v souvislosti s tímto albem nejvíce mluví, tedy Just Like A King, kterou Seasick Steve napsal a nazpíval společně s Nickem Cavem, přičemž doprovod kromě Steveovy kytary obstarali Caveovi Grinderman, je vlastně mnohem učesanější než některé skladby, na kterých si základní duo vystačilo samo.

Seasick SteveDruhá zhruba polovina alba je natočena s akustickou kytarou, tam se Seasick Steve mnohem víc blíží klasickému soundu bluesmanů z mississippské Delty - a i když je zde přece jen méně osobitý i méně současný, plně důvěryhodný zůstává. Je to klasický bluesový "vypravěč příběhů", který dokonce ani ve studiu neodolá a některé písničky uvede krátkým monologem.

Samozřejmě, skeptik může uvažovat o tom, kolik toho je na albu Seasick Stevea upřímného, kolik jde opravdu "na dřeň" a co je jen herecká šarže (k níž můžeme jistě počítat třeba i ostentativní pití whisky z láhve na pódiu, o němž hovoří reportáže). Album Started Out With Nothin and i Still Got Most of it Left ale minimálně "působí" jako jeden z nemnoha důkazů ryzí autenticity v daném žánru.

Seasick Steve: Started Out With Nothin and i Still Got Most of it Left
vyd. Warner Music, čas 50:11
Hodnocení iDNES.cz: 70 %