Židovské anekdoty posloužily jako základ televizního seriálu Uctivá poklona,...

Židovské anekdoty posloužily jako základ televizního seriálu Uctivá poklona, pane Kohn. Do hlavních rolí režisérka Jitka Němcová obsadila Vlastimila Brodského a Miloše Kopeckého. | foto: Česká televize

Židovské anekdoty ve velké sbírce fungují i bez Kohna a Roubíčka

  • 52
Židovské anekdoty jsou jedním z nejspecifičtějších typů humoru, v oblibě se mu může rovnat snad jedině ten suchý anglický.

Štein-Schneiderova sbírka vtipů

Sbírek židovských anekdot vyšla u nás spousta, nejslavnější je jistě Poláčkova. Nyní se ovšem objevila na trhu sbírka největší: Štein-Schneiderova sbírka vtipů na židovský způsob.

Proč tak sáhodlouhý název? Napovídá způsob vzniku knihy, který jako by sám pocházel z nějakého židovského vtipu. Publicista Jan Schneider se léčil u lékaře Karla Šteina. Když doktor sám onemocněl, jeho vděčný pacient mu posílal každé pondělí několik vtipů „na židovský“ způsob.

Tedy nejen těch s kanonickou dvojicí Kohn a Roubíček v hlavních rolích, ale i takových, které se – podle Schneidera – pouze dotýkají způsobu židovského humoru.

A to i ještě nedávno aktuálních (“Baví se dva kamarádi: Co děláš o víkendu? – Práva v Plzni.“) nebo takových, které by si klidně mohli přivlastnit spíš křesťané (“Pane doktore, jak dopadla moje operace? – Já nevím, já nejsem doktor, já jsem svatý Petr.“).

Korespondenční cestou vznikla sbírka židovských anekdot, která je nepochybně největší z těch, jaké u nás kdy vyšly. Podává tak skutečně panoramatický pohled na podstatu a konstrukci židovské anekdoty. I když, jak praví Jan Schneider: „Co je to ten židovský způsob? Nedá se lehce vysvětlit, a těžce už vůbec ne.“