Sázavafest 2006 - Ilona Csáková a Zatrestband

Sázavafest 2006 - Ilona Csáková a Zatrestband - Ilona Csáková a Zatrestband - festival Sázavafest (3. až 5. srpna 2006) | foto: Josef VostárekMF DNES

Sázavafest zmokl, ale hudbou nadchl

  • 5
Na osm tisíc lidí přijelo na Sázavafest, jehož hvězdami byli francouzští Manau nebo britský projekt Banco de Gaia. Největší sháňka byla kvůli dešti po pláštěnkách.

Festival v Sázavě u Benešova nabídl v podání sto padesáti skupin a interpretů mozaiku stylů od punku přes ska, dýdžejské produkce, rock až po world music. K slyšení byla i autorská čtení různých spisovatelů v čele s Michalem Vieweghem.

Každý si mohl vybrat, i když za cenu pendlování mezi scénami, díky čemuž se hlavně během pátečnímu a sobotnímu dešti stal z mostu spojujícího areál na Ostrově s druhou částí festivalu blátivý špunt.

Přitom počasí z počátku vypadalo lákavě. K městečku se slavným klášterem se už ve středu trousily desítky lidí na koncert v místním klubu, kde se coby ochutnávka před vypuknutím festivalu představila revivalová kapela hrající skladby Lucie.

Ve čtvrtek, první regulérní den festivalu, se hrálo jen na třech scénách, na kterých si zahrály třeba Lety Mimo, Pod Černý vrch nebo November 2nd. Muzikanti oceňovali vytrvalost diváků tančících pod pódiem.

"Zdá se, že neprší. Tedy alespoň, když se na vás tak tady dolů dívám," říkal z pódia Gregory, zpěvák Southpaw. Jeho kapela přenechala posluchače jesenickým Priessnitz, kteří se přetahovali o přízeň lidí s -123 min.

"Na ty se jdu podívat vždycky. Zdeněk Bína bývá vynikající. Škoda jen, že tentokrát měli jiného basáka. Ten stálý kapele jasně chyběl. A teď tu čekám na Visací zámek," říkal třiatřicetiletý návštěvník Petr.

Tuzemská punková legenda přitáhla spoustu dalších fanoušků. "V dnešním bezvládí vám chceme nabídnout na chvilku naši 'visací' vládu," smál se frontman Jan Haubert. Ještě než šli spát, vyrazili mnozí na poetickou a jemným humorem nabitou hudbu bratrů Ebenů.

Ani páteční ráno nevypadalo na zlepšení povětrnostních podmínek, přesto do areálu stále proudili noví posluchači. Čekala na ně třeba Vypsaná fixa, Slávek Janda se svým Bandem nebo Vilém Čok. Večer pak hlediště zaplnila taneční formace Ohm Square nebo hiphopové seskupení Indy & Wich.

Hvězda pátečního večera se zjevila v podobě balkánské dechovky Boban i Marko Markovič Orchestar. "Jsem na SázavaFestu poprvé, přijel jsem se pobavit. Poslouchám ska, ale nenechal jsem si ujít ani Markovičův orchestr. Vynikající," uvedl šestnáctiletý Radek z Havlíčkova Brodu.

Uznávaná srbská dechová kapela, kterou si do svých filmů vybral slavný režisér Emir Kusturica, hraje svižnou muziku plnou energie, která roztancovala takřka všechny pod pódiem. "Díky, díky," usmíval se Boban Makovič, který si sám střihnul několik trumpetových sól.

Jako nejzářivější zahraniční hvězdu Sázavafestu pořadatelé avizovali francouzskou kapelu Manau, která je ve svém domovině na vrcholu popularity. V Česku hrála vůbec poprvé.

"Její jméno má v této zemi dnes zvuk asi jako u nás v době své největší slávy třeba kapela Lucie," ohlásila moderátorka vystoupení. Keltská muzika spojená s rapováním byla efektní, ale trochu neživá, i kvůli zmáčeným a zabláceným divákům, kteří byli vysíleni Markovičovou úderkou.

Deštivý maratón pokračoval i v sobotu. "Kromě počasí mě trochu štve, že se tu třeba v pátek odpoledne nedělo z muziky nic moc, co by mě zaujalo a večery byly naopak tak nabité, že jsem nevěděla, co mám oželet," mínila sedmnáctiletá Martina, která byla na akci poprvé.

Jedním dechem také litovala, že se na festivalových pódiích neobjevila někdejší první česká Superstar Aneta Langerová. Posluchači se však mohli spokojit třeba s letošní slovenskou Superstar Petrem Cmoríkem. Ten na pódium vyšel krátce po skončení vystoupení zpěvačky Blanky Šrůmové, někdejší tváře i hlasu kapely Tichá dohoda.

"Pět let jsem nekoncertovala. Narodilo se mi dítě, byla v latinské Americe. Teď jsme se s kapelou s repertoárem z nové desky Underground začali objíždět festivaly," vysvětlila Šrůmová, která zatím neví, zda uspořádá celorepublikové klubové koncertní turné. "Zatím se to vyvíjí. Uvidíme. Navíc každý z kapely mají nějaké další aktivity. Třeba bubeník Klaudius Kryšpín hraje i s Pražským Výběrem," dodala.

To ostravská skupina Buty, která také vydala nedávno novou desku, na turné vyrazí, alespoň podle slibu zpěváka Radka Pastrňáka. "Bohužel zatím celý repertoár z naší v pořadí sedmé desky moc neumíme. Tak vám zahrajeme jen dvě, a snad to napravíme později během šňůry," uvedl Pastrňák, aby o několik desítek minut později s humorem sobě vlastním koncert své skupiny zakončil: "Děcka, tak to je všechno, co jsme pro vás mohli udělat."
 
Uklidnění a hezké "obrázky" přinesli do sobotního večera členové Banco De Gaia, dalšího z headlinerů letošního festivalu. Kapela se podle Tobyho Markse, vůdčí osobnosti britského projektu, na vystoupení velmi těšila. Marks a spol. zahráli řadu skladeb ze svého novinkového alba Farewell Ferengistan, které podpořily videoprojekce plné přírody, lidí a událostí promítané na jedno velké a dvě menší plátna.

Kdo chtěl tancovat, mohl ve stejnou chvíli poslouchat akustický set Tata Bojs nebo vyčkat příchodu dravých Sunshine. Možná proto na další festivalovou zajímavost už tolik lidí nepřišlo. Ruská Ethnica s blond zpěvačkou, hrající na velkou tamburínu či zvonečky, byla pohledem do šuplíku zvaného exotická world music.

A nebo už lidé byli utancovaní a umoření broděním v bahně a šli spát. "Jsme tu už od čtvrtka a bavíme se. Že je zamračeno nám nevadí, jen ten neustálý déšť... Těšili jsme se na Mňágu a Žďorp a taky na všechny cizí kapely, které vlastně jinde během roku nemáme šanci vidět," hodnotily festival sedmnáctiletá Michaela a o rok starší Lucie z Českých Budějovic.