Film, kino - ilustrační foto

Film, kino - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Saudská Arábie se dočká zakázaných filmů

Chtějí-li obyvatelé Saúdské Arábie do kina, musejí se vydat za hranice, třeba do sousedního Bahrajnu. Milovníci filmu se proto rozhodli s tím něco udělat.

Zakládají společnosti, které financují natáčení, takže na březnovém filmovém festivalu v Abú Zabí se představí už sedm filmů pocházejících ze Saúdské Arábie.
 
Konzervativní kruhy království se v 70. letech minulého století vyslovily jednoznačně proti šíření kinematografie. Až loni v listopadu rijádské úřady povolily promítání dětských kreslených filmů.

Osmadvacetiletý režisér Abdaláh Ajaf natočil třičtvrtěhodinový dokument s názvem Kino 500 kilometrů. "Klademe v něm otázku, proč u nás nejsou biografy. Je to jiskra, která má roznítit debatu na toto téma. Majitelé kin v Bahrajnu říkají, že o svátcích sedí v sálech 80 až 90 procent diváků ze Saúdské Arábie. Videopůjčovny v Rijádu mají množství stálých klientů. Saúdští Arabové chtějí film," řekl Ajaf.
 
Konzervativní duchovní tvrdí, že islám zakazuje jakékoli zpodobňování člověka. Filmový průmysl považují za nemorální svět, v němž vládne sex a násilí.

Znalci vědí, že v 70. letech to nebyly jenom náboženské zákazy, ale také obchodní okolnosti, které brzdily rozvoj kinematografie v kolébce islámu. Demografická situace se ale změnila. Teď patří 60 procent obyvatel do věkové kategorie do 21 let, takže je tu velká skupina zájemců o film.

Muhammad Bazaid, který uvádí svůj film na festivalu ve Spojených arabských emirátech, říká, že se on a jeho přátelé snaží "rozhýbat stojaté vody a vytvořit pro film v Saúdské Arábii legitimní zázemí".

Ví, že je král Abdalláh příznivcem reforem, a domnívá se, že by Saúdská Arábie mohla v kinematografii následovat příklad Íránu. Film je v této konzervativní muslimské zemi uznávaným oborem.

Ženy filmařky? Vyloučeno!
Jestliže je ve světě znám nějaký filmař ze Saúdské Arábie, je to režisérka Hajfa Mansúrová. V letech 2003 a 2004 natočila dokumenty, které se promítaly i v zahraničí. V Abú Zabí bude uveden její zatím poslední film Ženy bez stínu.

Podobně jako další mladí režiséři žije v provincii Východní oblast, co nejblíže otevřenějším zemím Perského zálivu, jako jsou Spojené arabské emiráty, Kuvajt či Bahrajn.

"U nás ženy nesmějí řídit automobily a je jim zapovězeno také mnoho jiných činností. Patří mezi ně i film, ale to se časem změní," věří Mansúrová.

Už běžná logistika filmování může být v rozporu se zákony království. Ženy mají vycházet pouze v doprovodu mužů z příbuzenstva a na veřejných místech jsou většinou oddělené prostory pro muže a ženy. Mansúrová proto často točí hodně brzo
ráno a na odlehlých místech, aby se vyhnula potížím s náboženskou policií.

"Mívala jsme trochu obavy, ale nikdo si nás nevšímal," říká režisérka. Naději v nepočetném filmovém světě Saúdské Arábie vzbudil nedávno výrok předního duchovního šajcha Salmána Udaha.

Film jako propagace islámu
V televizi prohlásil, že film si zasluhuje podporu, protože může propagovat islám. "Na Západě, který si často bere islám na mušku, je film velký obchodní artikl. Jestliže zřídíme vlastní kinematografii, může to posloužit islámu. Je to dobrá věc a ospravedlnitelný požadavek," podotkl.

Právník Muhsín Avadží poukázal na to, že neoficiální zákaz kinematografie by mohl nakonec uškodit těm nejkonzervativnějším kruhům.

Mládež, která nechce sledovat jen náboženské programy, může nyní přepínat na západní televizní zábavu, včetně amerických diskusních pořadů a seriálů.  "Jestliže tady zakazujeme kina, jak tedy naložíme s tak velmi zápornými zahraničními televizními programy? Veřejně promítané filmy jsou stále konzervativnější než televizní kanály, které si lidé pouští v soukromí," upozornil Avadží. 

,