Salman Rushdie

Salman Rushdie | foto: Michal Růžička, MF DNES

Rushdie v pamětech vzpomíná na léta strávená na útěku před muslimy

  • 3
Dlouho očekávaná kniha pamětí spisovatele Salmana Rushdieho v úterý vstoupila do prodeje. Britský romanopisec indického původu v ní popisuje desetiletí, během něhož se skrýval kvůli fatvě, nábožensko-právnímu přikázání, kterým ho íránský vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní v roce 1989 odsoudil k smrti.

Kniha vychází v době bouřlivých protestů v muslimském světě proti nezávislému nízkorozpočtovému snímku natočenému v USA, který znevažuje proroka Mohameda. Rushdiemu je stále vyhrožováno smrtí za jeho knihu Satanské verše, která je také mnoha muslimům trnem v oku pro její kontroverzní zobrazení Proroka a jeho nejbližších.

Protesty v Pákistánu proti udělení titulu sir Salmanu Rushdiemu

Současný íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí potvrdil fatvu svého předchůdce Chomejního a nadace dohlížející na její vyplnění v neděli zvýšila odměnu za Rushdieho hlavu na 3,3 milionu dolarů (zhruba 62,5 milionu korun). Více zde.

Rushdie se v předvečer vydání svých nových pamětí ke kontroverznímu snímku, vyvolávajícímu násilné i nenásilné protesty, oficiálně vyjádřil. "Vždy jsem tvrdil, že to, co se stalo mně, je jen prologem, a podobných případů bude mnohem, mnohem více," řekl spisovatel. Film samotný označil za "zcela jasně mizerný, nekvalitní a zlovolný", to ale podle něj není důvodem k vyvolávání chaosu a vraždění.

Rushdieho dílo vychází pod názvem Joseph Anton: Paměti, který obsahuje jeho pseudonym z doby ukrývání. Kniha o 663 stránkách začíná okamžikem, kdy se autor telefonicky dozvěděl, že na něj Chomejní uvalil trest smrti.

Spisovatel Salman Rushdie se prochází po Praze, kde se zúčastnil Festivalu spisovatelů Praha. Duben 2001.

Spisovatel ve svých pamětech píše, jak se během devíti let skrývání stále přesouval z místa na místo, jak trpěl, jak se snažil nadále angažovat ve světě literatury, čímž se z něj stala mezinárodní celebrita, i jak sledoval vraždy svých kolegů, kteří byli zabiti muslimskými fanatiky. "Jsem umlčen a uvězněn," vzpomíná Rushdie v knize. "Nemohu ani mluvit. Chci si kopat s míčem v parku se svým synem. Obyčejný, banální život: můj sen."

V pamětech také Rushdie vzpomíná na dvě ze svých čtyř manželství, která dobu skrývání nepřežila, a na budování vřelého vztahu se svými bezpečnostními dozorci. Ti prý všemožně obcházeli striktní pravidla dozoru, aby se nezbláznil. Pašovali ho například do kina, ale také ho vezli v umrlčím pytli do nemocnice, když ho rozbolely zuby.

,