Řediteli Galerie Rudolfinum Petru Nedomovi hrozí odvolání. Alespoň Vladimír Darjanin s ním není spokojen.

Řediteli Galerie Rudolfinum Petru Nedomovi hrozí odvolání. Alespoň Vladimír Darjanin s ním není spokojen. | foto: ČTK

S ředitelem Galerie Rudolfinum se dál nepočítá, naznačil nový šéf filharmonie

  • 0
Galerie Rudolfinum možná přijde o svého dlouholetého ředitele Petra Nedomu. Šéf galerie je totiž podřízen řediteli České filharmonie, který s Nedomou údajně do budoucna nepočítá.

Na konci června se veřejnosti představí management sestavený novým ředitelem České filharmonie Vladimírem Darjaninem.

"Nedoma není Bůh a v Rudolfinu není na doživotí. Mám právo sestavit si vlastní tým. Oficiálně tyto změny oznámím ve středu na tiskové konferenci," řekl Darjanin MF DNES.

"Vladimír Darjanin mi před třemi dny řekl, že se mnou ve vedení galerie nepočítá. Předložil jsem mu výstavní plán do roku 2012. Nedozvěděl jsem se však, co se mu nelíbí, ani jak bych měl koncepci změnit," řekl deníku Nedoma.

Česká filharmonie i Galerie Rudolfinum sídlí v budově Rudolfina na vltavském nábřeží. Galerie přitom spadá pod filharmonii, která je příspěvkovou organizací ministerstva kultury. To financuje přímo i výstavní prostory.

Damien Hirst: Chloramfenikol-AcetyltransferázaDamien Hirst: Nádherná láska, toužící oči navrch hlavy a vibrující malba

Na Nedomovo místo chce Darjanin údajně jmenovat historičku umění a odbornici na české umělecké sklo Sylvu Petrovou. Ta se českým sklem zabývá několik desetiletí, připravila několik jeho výstav i pro zahraničí, je autorkou odborných publikací o něm.

Připravovala například výstavu českého ateliérového skla pro českou prezentaci na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku. Generálním komisařem české účasti byl tehdy právě Vladimír Darjanin.

Pěkné, ale "neprodané"

Samotná galerie vznikla před patnácti lety, kdy Nedomu jako jejího ředitele jmenoval přímo ministr. Až později byl ředitel galerie podřízen řediteli orchestru.

JAK S GALERIÍ RUDOLFINUM DÁL?

Nedoma Darjaninovi představil výstavní program do roku 2012. Kromě výstav George Baselitze, jednoho z nejvýznamnějších současných německých umělců, a Jana Híska, které začnou ještě letos, byly v plánu přehlídky taktéž světově uznávaných tvůrců Juliana Schnabela, Billa Violy či Matthewa Barneyho. Historik Otto M. Urban připravuje výstavu reflektující dekadentní tendence v současném umění a výstava Indian Highway má představit současné indické umění. Nedoma z galerie vybudoval významnou instituci pracující stylem kunsthalle, tedy pořádáním dočasných výstav, nikoli budováním sbírek. Za patnáct let existence si galerie vydobyla pevné místo na tuzemské výtvarné scéně. Zaměřuje se na současné umění světové i české, snaží se hledat nové souvislosti v díle umělců již známých nebo výtvarníků mladých, případně dosud opomíjených.

V Rudolfinu se právě koná výstava děl slavného Damiena Hirsta, který sice bývá označován za velkou populární osobnost současné výtvarné scény, avšak své místo v dějinách umění jistě má. Navíc se tu česká veřejnost měla možnost poprvé setkat s díly Louise Bourgeoisové, Cindy Shermanové či Nan Goldinové. 

Z velkých výstav domácích tvůrců jmenujme hojně navštěvovanou retrospektivu Františka Skály. Před deseti lety se v Rudolfinu konala výstava Hnízda her Petra Nikla, z nichž se vyvíjejí jeho projekty prezentované s různými obměnami úspěšně v tuzemsku i zahraničí dodnes.

Martin Eder - Teplo

Darjanin sice připustil, že v Rudolfinu viděl "skoro všechny výstavy a měl z nich skvělý pocit", nicméně jedním dechem dodal, že zde nedostatečně fungoval marketing.

"Kvalitu musíte umět prodat," uvedl po svém jmenování loni v listopadu. Program galerie přitom patří mezi nejnavštěvovanější v zemi a je odbornou kritikou vesměs kladně přijímán. Galerie také vždy podle Nedomy končila s vyrovnaným rozpočtem.

Z výstav Galerie Rudolfinum

Damien Hirst: Život, smrt, láska a sláva
Expozice neredukuje umělce na jeho nejslavnější já, ale malým výběrovým souborem představuje Hirstův koncept, který má zdůvodnit výtvarnou i finanční hodnotu jednotlivých prací.

Andy Warhol: Motion Pictures
Uhrančivá atmosféra a Warhol "tak trochu" jinak.

J. Straka, M. Eder, J. Meese, J. Bolf: Spodní proud
Hororová, ale povedená výstava

,