Rytmus bubnů zahájil trutnovský festival

  • 8
Zvuk bubnů v pátek již tradičně zahájil 12. ročník trutnovského Open Air Music Festivalu. Až do neděle bude znít festivalovým areálem Na Bojišti hudba různých žánrů. Výtěžek z akce, na které se už 15 let setkávají tisíce lidí nejrůznějšího věku, vyznání i životního stylu, věnují letos organizátoři lidem postiženým ničivými záplavami. "Povodně se nás nedotkly. Lidé přijíždějí a jak se zdá, účast bude podobná jako v minulých letech," řekl agentuře ČTK organizátor Martin Věchet.

Festival letos potrvá až do neděle 18. srpna. Jako hlavní host akce, která vznikla před 15 lety na undergroundových základech, a je tudíž nejstarší hudební přehlídkou svého druhu v České republice, se letos představí brazilská skupina Sepultura. Vedle této kapely vystoupí také Waldemar Matuška s KTO.

Stejně jako každý rok uvítá festival během tří dnů několik desítek známých i méně známých kapel, z nichž stojí za uvedení z domácí produkce například Tata Bojs, -123 minut, Hypnotix, Polemic, Jiří Stivín, Gnu, Kurtizány z 25. Avenue nebo Mňága a Žďorp. Ze zahraničí zavítají do Trutnova americká skupina Sick Of It All nebo "punkoví" The Real McKenzies z Kanady s číry a dudami v podpaží hrající ve skotských sukních. Jako na jediném festivalu zde exkluzivně vystoupí Hudba Praha a dále například i Iva Bittová, Načeva či punková legenda S.P.S.. 
  

Seznam účinkujících najdete ZDE.

Mezi pravidelné návštěvníky trutnovského festivalu, kterému se přezdívá "Východočeský Woodstock", patří i prezident Václav Havel, který uvedl: "Je to největší rockový festival u nás a vždycky znovu si tady uvědomím, že rocková hudba je od svého prvopočátku svázaná s ideou svobody, tolerance a solidarity." Zda prezident navštíví festival i letos, zatím organizátoři nevědí.

Každý rok je tento "otec všech festivalů" zasvěcen nějaké myšlence, lidem, etnikům nebo občanským iniciativám. Letošní 12. ročník je věnován Jagannathovi, ochráncům lidských práv a zvířat.

Pořadatel Martin Věchet, který festivalu říká "moment setkání", k akci uvádí: "Kapely jsou jen dobrou záminkou k setkání," přičemž zdůrazňuje význam Festivalového města, které je podle něj městem ve městě se svými pravidly a specifickou kulturou, které si žije svým životem odlišným od současného establishmentu.    

Návštěvníci mohou na festivalu potkat indiány v teepee s tradiční saunou, hinduistické mnichy nebo vodníka Karla. V Peace village je možné nalézt například hvězdárnu, čajovny, Hare Krishna camp s vegetariánskou stravou z Góvindy, meditace nebo Krkonošskou jídelnu a speciální Indicko-festivalový autobus, který bude opět zdarma odvážet návštěvníky festivalového města k nedalekému rybníku. Neodmyslitelnou součástí je také "open air bohoslužba" faráře Michala Kitty či čtení básní v době pauzy od "Magora" Jirouse.

První návštěvníci hudebního festivalu v Trutnově. (16. srpna 2002).

O letošní ročník trutnovského festivalu je vzdor povodním velký zájem. (16. srpna 2002).