Rychlé šípy? Známe, říkají dnešní děti

S rukopisem Hochů od Bobří řeky obcházel Jaroslav Foglar počátkem 30. let marně několik nakladatelů - prý pro nedostatek dobrodružného děje. Nakonec se příběh o přátelství, odvaze a vůli stal se svými sedmnácti vydáními jednou z nejúspěšnějších knih autora, od jehož smrti dnes uplynulo pět let.

Úspěch měly i další Foglarovy příběhy, které kompletně v edici Sebraných spisů vydala pražská Olympia. A o foglarovky je stále zájem, připravují se další a další dotisky. Celkový náklad třicítky Foglarových titulů, a to včetně sešitového vydání Rychlých šípů, čítá přes tři miliony výtisků.

Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v pražských Nuslích. Četl verneovky, mayovky, pravidelně navštěvoval knihovny. Knihu, „kterou bych mohl připodobnit sobě samému“, však nenašel. A tak v sedmnácti začal psát Hochy od Bobří řeky, podnícené zážitky ze skautských táborů.

„Byl jsem jako očarován přírodou a robinzonským způsobem družného života v ní, uprostřed hloučku hochů jen o něco málo mladších, než jsem byl já sám... A tady mě znovu pojala neodbytná touha vypsat všechnu tu nádheru, kterou jsem kolem sebe viděl a prožíval, do vysněné knížky,“ píše ve vzpomínkách Život v poklusu.

S otiskováním Hochů od Bobří řeky v příloze listu České slovo a vydáním první knižní foglarovky Přístav volá (1934) začalo šťastné období Foglarových nápadů. V Melantrichu navrhl koncepci týdeníku pro mládež Mladý hlasatel, vymyslel i jeho čtenářské kluby. Do jednoho roku jich bylo 24 tisíc.

V roce 1941 zakázali nacisté vydávání Mladého hlasatele, jehož náklad činil 200 tisíc výtisků. Foglarův oddíl ani tradice táboření však se zákazem skautingu neskončily - vedoucí slavné pražské Dvojky s přezdívkou Jestřáb zachraňoval jeden z nejstarších oddílů organizačními přesuny.

Pokračovalo se i po zrušení Junáka v letech socialismu, na která Foglar vzpomínal hořce. Zvláště na desetiletí 1955-1964, kdy byl vychovatelem v internátu a trpěl návštěvami vyšetřovatelů StB. Ačkoli se jméno Foglar objevilo v Cibulkových seznamech, sám ve svých pamětech píše, že nikdy nic podstatného nevyzradil, a totéž potvrzují i jeho přátelé.

S oddílem byl naposledy aktivně na táboře ve svých 77 letech, knihy psal ještě na nemocničním lůžku v Thomayerově nemocnici, kde byl hospitalizován od roku 1995.
Po Foglarově smrti roku 1999 se objevily nejasnosti, komu dědictví, odhadované na 10 milionů korun, vlastně patří.

Byla tu závěť, v níž majetek a autorská práva odkázal Nadaci Jaroslava Foglara, bylo tu však i její zpochybnění ze strany Foglarova synovce Petra. Roku 2001 Obvodní soud pro Prahu 3 označil závěť za neplatnou a přiřkl pozůstalost synovci.

O dva roky později, po odvolání zástupců nadace, však tentýž soud rozhodl opačně: závěť je v pořádku, navíc podle nového lékařského posudku Foglar i v pokročilém věku dokázal vnímat. Ani to není konec pětiletého sporu: Petr Foglar se odvolal k městskému soudu.

Oslovuje Jaroslav Foglar dnešní děti?

1. Co vám říká jméno Jaroslav Foglar?

2. Jaké jsou vaše nejoblíbenější knížky z poslední doby?

Jan Čuda
16 let
Střední odborné učiliště Jaroměř

1. Znám ho tak od svých deseti dvanácti let. Řekl bych, že to byl dobrý spisovatel.
2. Čtu hlavně faktografii o válkách, o první i druhé světové.

Jan Flídr
12 let
Základní škola Zálabí, Hradec Králové

1. Byl to dost dobrý spisovatel, který psal pěkné knížky. Rychlé šípy jsem nečetl, spíše jeho dobrodružné a tábornické knížky, jako například Chata v Jezerní kotlině.
2. Čtu encyklopedie, školní a domácí. Nic speciálního.

Veronika Pospíšilová
14 let
Biskupské gymnázium, České Budějovice

1.. Mám ráda Jaroslava Foglara a čtu jeho dobrodružné příběhy odmalička. Nejraději mám Rychlé šípy.
2. Teď jsem četla od Barbary Woodové Panenky z ráje a taky Plamen duše od této autorky. K Foglarovl se ale vždycky ráda vrátím.

Karel Klíma
11 let
Základní škola Ústí nad Labem

1. Znám ho. Viděl jsem film podle jeho knížky a líbil se mi. Řešil jsem i hlavolam ježek v kleci, ale moc mi to nešlo.
2. Mám rád dobrodružné knížky.

Martin Rides 13 let
Základní škola Trmice

1. Mám doma ježka v kleci a vyřešil jsem ho asi třikrát. Docela rád mám i jeho knížky. Z naší třídy se Foglar líbí snad každému.
2. Jinak čtu báje a povídky.

Markéta Urbanová 13 let
Základní škola Ústí nad Labem

1. Ségra mi půjčila jeho knížku. A k narozeninám jsme jí kupovali ježka v kleci.
2. Mě Foglarovy knížky moc nezajímají. Mám spíš ráda knihy o zvířatech.

Jaroslav Foglar při posledním rozhovoru pro iDNES.