Karamboly za půl miliardy. Co dalšího může Rychle a zběsile přinést?

  • 1
Rychle a zběsile 8 představuje vlajkovou loď nové vlny akčních filmů. Provází je paradox: moderní technologie sice umožňuje stále větší efekty, ale tvůrci i diváci razí návrat k „ruční práci“.

První díl série přišel už roku 2001, po šestnácti letech míří do kin už osmý. Co za tu dobu tvůrci nekonečné jízdy Rychle a zběsile zažili?

Dohromady získali na celosvětovém vstupném skoro čtyři miliardy dolarů. Ztratili jednoho z hrdinů, Paula Walkera. Za sedmý, poslední díl, kde herec vystupoval, utržili poprvé přes miliardu dolarů. Osmá epizoda se stala první hollywoodskou produkcí natáčenou na Kubě, kde se prý sháněly součástky hůř než na zamrzlých jezerech Islandu. A po stupňování digitálních triků se vracejí k podstatě – tak, jak si to Walker ještě před svou smrtí přál.

„Pryč od trikového modrého pozadí, zpátky ke skutečným pouličním závodům,“ volal herec – a studio potvrdilo, že se vynasnaží jeho odkazu vyhovět. Ovšemže to nedělá jen kvůli němu, jde o staronovou vlnu, která reaguje na diváckou přesycenost digitální konfekcí střiženou podle počítačových her. Kaskadéři jdou zase na dračku a herci odmítající záskok stoupají na ceně.

Z filmu Rychle a zběsile 8
Z filmu Rychle a zběsile 8

Každopádně tvůrci tvrdí, že „osmičkou“ zahajují novou éru. Postava Paula Walkera, který zemřel při autonehodě v roce 2013, se už do příběhu nevrátí, ač se zvažovalo, že by místo něj nastoupil jeho mladší bratr Cody Walker. Na svém místě sice zůstává Vin Diesel, ale autoři mu připravili nečekaný zvrat: jeho hrdina zradí svou partu, a to kvůli postavě Charlize Theronové, vůbec první ženě ve sbírce padouchů ságy. Vedení rodiny náruživých řidičů se ujme Dwayne Johnson, přibere Jasona Stathama, nicméně herecká jména nejsou podstatná. Bez ohledu na to, kdo právě sedí za volantem, se na Rychle a zběsile chodí kvůli akčním scénám, jejichž předvýběr dávkují upoutávky už několik měsíců.

Že v osmém dílu automobily seskakují s padákem, létají mezi mrakodrapy, plavou pod ledem nebo navádějí rakety na ponorku, s níž závodí, už tedy fanoušci vědí. Zdá se také, že jeho jednolitý start napříč desítkami zemí zaručuje ryze oddechovou podívanou, která nemůže nikde narazit – jenže výjimka se našla. Bouří se Rusko.

Zpožděná premiéra

Těsně před blížící se premiérou Rychle a zběsile 8 totiž v ruských kinech startoval domácí film Doba průkopníků, věnovaný Alexeji Leonovovi – prvnímu člověku, který vystoupil do volného kosmického prostoru. A jeho tvůrci se bojí, že by místní velkofilm mohl s americkým sokem prohrát, protože předchozí díly série lámaly v Rusku divácké rekordy. Majitelé sítí multikin nechtěli uvedení akčního hitu oddálit, takže zasáhlo ruské ministerstvo kultury: Rychle a zběsile 8 prý nedostane distribuční povolení, dokud kinaři nepřijmou povinný počet projekcí díla o národním hrdinovi.

Pokud se ostrý nástup hollywoodské podívané v Rusku zpozdí, její producenty to zase tolik bolet nebude, protože hned v úvodním kobercovém náletu zasáhne Rychle a zběsile 8 veškeré klíčové asijské trhy včetně Číny, Japonska či Indie.

Zvědavosti fanoušků, co všechno zase vyznavači adrenalinu rozmlátí, nahrává jednak nadšení prvních diváků na CinemaConu v Las Vegas, jednak nedávno zveřejněná studie, která spočítala, kolik se utratilo za minulé karamboly série. Dospěla k částce přes půl miliardy dolarů: tolik prý stálo dosavadní zničení více než tří set padesáti aut a dobré osmdesátky budov, přičemž vyšlo najevo, že dvě třetiny trosek za sebou nechali kladní hrdinové a pouze třetinu zlosynové.

Ještě rychleji, ještě zběsileji, tak zní heslo doby. Otázkou je, kdy se hra zasekne. Čím může oslnit příště, jestliže už nyní se některým přehnaným nápadům lidé smějí? Návrat k „ruční práci“ se totiž těžko kloubí s velkolepostí, která popírá přírodní zákony. A jakmile zruční, leč smrtelní šoféři přestoupí mezi komiksové reky, půl kouzla je pryč. Protože na rozdíl od pohádek se řízný akční žánr musí alespoň tvářit, že má ještě něco společného s realitou.