Ryan Adams míchá působivou směs z hudební historie

Jménem připomíná Bryana Adamse, obalem svého alba Bruce Springsteena a muzikou snad Boba Dylana - i když tohle přirovnání je pochopitelně stejně zavádějící jako kterékoli jiné. Každopádně sedmadvacetiletý písničkář Ryan Adams je jedním z největších objevů americké scény poslední doby.

Nejprve působil Ryan Adams v kapele Whiskeytown, již americká kritika označila prapodivnou nálepkou alternativní country, pak ji rozpustil a v roce 2000 vydal své první sólové album s názvem Heartbreaker. To zaujalo Eltona Johna natolik, že se s Adamsem spřátelil a poděkoval mu za inspiraci na svém loňském albu Songs From The West Coast. Adamsovo druhé cédéčko Gold, o němž je tu především řeč, pak znamenalo průlom do amerického mainstreamu.

Možná se na tom do určité míry podílely zvláštní náhody. Ve snaze zparodovat

Ryan Adams
Gold

1 New York, New York 
2 Firecracker 
3 Answering Bell  
4 La Cienega Just Smiled   
5 The Rescue Blues      
6 Somehow, Someday 
7 When The Stars Go Blue 
8 Nobody Girl 
9 Sylvia Plath
10 Enemy Fire 
11 Gonne Make You Love Me 
12 Wild Flowers 
13 Harder Now That It's Over 
14 Touch, Feel & Lose 
15 Tina Toledo's Street Walkin' Blues
16 Goodnight, Hollywood Boulevard
Bruce Springsteena se rozcuchaný Adams nafotil na obal cédéčka před americkou vlajkou. Jenže album vyšlo v září loňského roku, což dodalo obalu zcela jiný rozměr. Podobně dopadl zdánlivě nevinný singl New York, New York, v jehož klipu, který se točil 7. září, se hojně objevují dnes již neexistující dvojčata.

Adams není žádný objevný originál. Ovšem v šestnácti písničkách, které album Gold obsahuje, po svém přetvořil inspiraci, kterou načerpal z různých koutů Síně slávy populární hudby. Je zřejmé, že poslouchal klasický rock. V Gonna Make You Love Me zaznívají The Who a možná i Elvis Presley, přičemž Adamsův vokál jakoby tu hledal polohu Roberta Planta. Ve skladbě Enemy Fire nejspíše zaslechneme Cream, Tina Toledo's Street Walkin' Blues zase nápadně připomene Rolling Stones. Sem tam se z písniček ozývá i ten Springsteen, z něhož si chce autor možná jen naoko dělat legraci.

Se stejnou dávkou přesvědčivosti ovšem Adams dokáže vystřihnout skřípající blues rock i uslzenou country baladu, popový singl či bluegrass. Ve skladbě Sylvia Plath, která opěvuje slavnou spisovatelku, umně a nekonvenčně kombinuje folk s rockem. Firecracker zní téměř jako hitparádový pop rock - nebýt hořkého textu s verši jako „Každý chce vydržet věčně, ale já chci vyhořet rychle a jasně.“ V Answering Bell Adams dostál původní nálepce country, ovšem jemně ho přibarvuje blues. A nechybějí ani něžné romantické balady La Cienega Just Smiled či When The Stars Go Blue, které přitom ani vzdáleně nekoketují s kýčem.

Album Gold působí jako výtvor šamana, který smíchal téměř vše dobré, co hudební historie poznala. Díky talentu a citu Ryana Adamse ten výsledek stojí za poslech.

Obal alba Gold Ryana Adamse.