Ruslana: Ukrajina teď potřebuje můj hlas

  • 1
Ukrajina má zpěvačku, která prorazila na Západ a ve své vlasti se stala hrdinkou tamější oranžové revoluce. Ruslana, jak si ambiciózní interpretka říká, se představila na vyhlašování Českého slavíka. Její pódiové vystoupení je postavené na dynamickém tanci, bušení bubnů i divošských kostýmech.

To vše by mělo připomínat rej živlů: vody, větru a ohně.

Ruslana vyhrála letošní soutěž Eurovize, ve které před třiceti lety zvítězila švédská čtveřice ABBA. Tehdy měla Eurovize větší prestiž. Ovšem zpěvačka využila šanci a rozjela se do zemí Evropy.

"Nevím, čím jsme zaujali lidi v zahraničí. Možná nám pomáhá přirozený, bezprostřední styl. Asi jsme na správném místě ve správném čase. Dostáváme se i do Ameriky, kde jednáme s producenty o nové podobě našeho představení. Jsme teprve na začátku. Po Novém roce vyjde moje druhá deska i v Kanadě a ve Velké Británii," dodává Ruslana.

Zmíněné album Diki Tanci nahrávala v anglickém studiu Real World, které vlastní zpěvák Peter Gabriel.

"Studio, které leží 250 kilometrů od Londýna, je fantastické. Je to vlastně hudební laboratoř. Prožila jsem tam jedny z nejlepších týdnů v životě. Gabrielovi lidé nám dali nejen symbolickou cenu, ale přizvali i nejlepší odborníky. Zůstávám v kontaktu se zvukovým mistrem Markem Migliarim, který má rád huculskou muziku z Karpat," vysvětluje zpěvačka, jež prý zná v Karpatech každé místo.

Na západní Ukrajině, odkud pochází, se zachovaly tradice z předkřesťanské doby. "Vyrostla jsem na nich a dodnes je respektuji. Motivy ukrajinské lidové muziky pronikly do mých skladeb stejně přirozeně jako prvky rocku nebo moderní taneční hudby. Náš styl jsme nějakou dobu pilovali a pak jsme s ním vyrazili za hranice Ukrajiny," tvrdí Ruslana.

Prý má v sobě karpatskou mystiku, která jí dává energii. "Můžu spát tři hodiny a hned jít na další koncert," dodává zpěvačka, která rovnou z Prahy zamířila na vystoupení do Varšavy, následovat má Štrasburk, Istanbul nebo Moskva.

Nedávno se Ruslana přidala k oranžové revoluci v Kyjevě. Na podporu prezidentského kandidáta Viktora Juščenka držela dokonce hladovku. Počítala i s tím, že její kariéře prospěje vlna publicity? "

Vůbec ne. Vždyť jsem měla za sebou statisíce prodaných desek a vítězství v ceně Eurovize. Ukrajina potřebovala můj hlas. Udělala jsem hodně smělý a riskantní krok, když jsem vystoupila proti vládě. Víte, nejsem politická zpěvačka. Nikdy jsem se nezúčastňovala nějaké propagandy a nehodlám to dělat ani v budoucnu. Cítím se v tom dost nesvá. Ale nedávné události na Ukrajině byly zcela výjimečný případ. Když nastala pomerančová revoluce, nešlo o Juščenka a Janukovyče, ale o pojmy pravda a lež. Chtěla jsem být se svým národem. Cítila jsem, že lidi moji podporu potřebují," říká vzletně.

Nechce si připustit, že by se Ukrajina mohla rozpadnout na západní a východní část. "Jsem doma na celé Ukrajině. Její rozdělení je pro mě nepřijatelné. Myslím, že jsme tolerantní k lidem, kteří hlasovali pro falešného vítěze Janukovyče. Ctíme jeden druhého. Jde o to, aby se na Ukrajině prosadila demokracie," vysvětluje.

Mladá zpěvačka si už vyzkoušela spoustu hudebních řemesel. Začala v pěti letech, kdy se naučila zpívat na mikrofon. "Zkoušela jsem snad všechno, písně skupiny Beatles, ABBA, hity Raye Charlese nebo ukrajinskou muziku. Doma ve Lvově jsme si vytvořili dětskou kapelu, která vystupovala třikrát týdně na koncertech. Otec mi pak vyčítal, že nemám klidné dětství," říká Ruslana, která je také skladatelkou či instrumentalistkou.

"Stala jsem se i producentkou. Tuhle práci považuji za nejdůležitější. Zpěvák nebo skladatel se může splést, ale producent nesmí udělat žádnou chybu. Na tom může celý projekt ztroskotat," vysvětluje energická žena, která vystudovala konzervatoř a umí dirigovat stodvacetičlenný orchestr.

Zkusila si to v opeře ve Lvově. "Doufám, že mě Evropa uvidí také jako dirigentku. Sním o tom, že jednou vyjedeme na turné s velkým orchestrem, baletem a naší kapelou," říká Ruslana.

Zpěvačka Ruslana vystoupila na slavnostním ceremoniálu Českého slavíka.