Rudolstadt: hudební metropole planety

Tento čtvrtek začíná v německém městě Rudolstadtu dvanáctý ročník festivalu, který je největší přehlídkou world music ve střední Evropě. I když hudební akce, které na náš kontinent přinášejí hudbu z vzdálených kultur, prošly v posledním desetiletí konjunkturou, Rudolstadt si svou pestrostí i hloubkou záběru vybudoval pověst, před níž bledne i renomovaný britský festival Womad.

Značnou zásluhu na tom má jak bohatý finanční rozpočet, tak  fakt, že k dispozici je přes dvacet pódií: od hradního nádvoří, místního divadla a kostela až po velkou scénu v městském parku. Pořadatelům se přitom daří přilákat desetitisícové davy s programem, v němž byste marně hledali velké hvězdy. Zároveň dobře vědí, že ta nejpozoruhodnější hudba nemusí nutně přicházet z exotických krajů, ale vzniká za humny. To se promítlo i do letošního programu. Jedním z klíčových témat bude městský folklor z Porůří, jehož hudební klima není příliš vzdálené Hamburku či Liverpoolu, kde prodělali své začátky Beatles. „Magickým hudebním nástrojem“ bude letos rozvětvená rodina orientálních housliček kemenče a ústřední zemí Polsko, odkud přichází pestrá nabídka hudebních stylů.

Rudolstadtské organizátory lze jen těžko podezírat z nějakého etno-fundamentalismu, nevyhýbají se totiž ani blues či rocku. Pamětníky 70. let potěší americký kytarista Willy DeVille, zatímco keltské fanoušky zaujme zpěvačka Cara Dillon ze severního Irska. Vrcholné zážitky slibuje světoznámý hráč na arabskou loutnu Hamza El Din či saharští kočovníci s elektrickými kytarami Tinariwen. Na zahajovacím čtvrtečním koncertu vystoupí francouzský multiinstrumentalista a skladatel Yann Tiersen, autor hudebního doprovodu k filmu Amélie z Montmartru.

Z českých kapel v Rudolstadtu dosud hráli Vlasta Redl, Hradišťan, Jablkoň, Wendy Zulu, Čechomor. Letos zde vystoupí Pavel Fajt a Stepanida Borisova.

Festival je tradičním cílem fanoušků (i profesionálních hudebníků) z Česka. Pokud se do Rudolstadtu letos chystáte poprvé, přijdou vám vhod následující informace:

Doprava autem: přes Chomutov, Chemnitz a Jenu, cca 350 km z Prahy
Doprava vlakem či autobusem: přes Jenu
Ubytování: k dispozici je několik campů, nejlepší z nich v areálu místní plovárny
Lístky: cena permanentky loni činila 65 eur, řada koncertů probíhá i v zóně bez vstupného
Související akce: trh s nástroji, workshopy, výstavy, udílení výroční ceny Deutsche Folkdörderpreis nejlepším německým folkovým skupinám
Kontakt: www.rudolstadt.de/tff/index.htm
Fakta loňského ročníku: Hrubý rozpočet: 30 milionů Kč Účinkující: 90 kapel z 35 zemí, celkem 1000 osob, k tomu ještě 20 pouličních kapel Diváci: 17 000 (pátek), 23 000 (sobota) a 20 000 (neděle).