Vojta Dyk a B-Side Band ve Znojmě | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když nad sebou omylem přemýšlím, pouštím si Novosvětskou, říká Dyk

  • 4
Vojtěch Dyk se po rozpadu Nightwork vrací první sólovou nahrávkou. Natočil ji s big bandem, smíchal v New Yorku.

Proč nahrávka dostala jméno „na první dobrou“? „Natáčet jsme se rozhodli hned po vydání živáku s B-Side Bandem. Říkali jsme si, že by to chtělo opravdovou studiovou desku,“ vysvětluje Dyk.

B-Side je tedy definitivně vaše nová domovská kapela?
Dá se říct, že s ní v současnosti hraju nejvíc. Domovská kapela by asi nevystupovala s nikým jiným než se mnou, tu svoji si teprve vytvářím. Každopádně je to moje první sólová deska.

Tvoří ji převážně autorské věci. Jak jste je dávali dohromady?
Vlastně přišly tak nějak samy. Přišel basák, řekl, že má píseň, pak Boris Urbánek, že má tři, já jsem oslovil Ondru Brouska, zda by nenapsal jednu věc, a pak jsem si vymyslel, zda by Boris ještě nezaranžoval Dvořákovo Largo, protože to je skladba, která mne provází celý život. Zkrátka to tak nějak vyplynulo.

Proč zrovna Largo?
Vyrůstal jsem na vážné hudbě a začínal v opeře. Odmalička tíhnu k prolínání žánrů a baví mne, že i když Largo hraje big band, pořád zní tak dobře. Novosvětská je pro mne nadčasová. Je to moje srdeční věc, kterou si pouštím, když nad sebou omylem přemýšlím.

Když došlo na klasiku, snažil jste se i o přesah do popového světa?
To měl na starosti hlavně Boris Urbánek. Jeho tři písně osobně za pop považuji, i když to není, že bych zpíval mám tě rád, I Love You. Ale přestože to místy může připomínat mainstream, pořád to hraje big band, pořád je to swing.

Způsob nahrávání se tedy asi lišil od práce s Nightwork?
Ani ne. Stejně jako u Nightwork se nahrávalo zvlášť. Tady to bylo dáno i tím, že kluci z B-Side Bandu jsou z Brna a já z Prahy. Muzika a zpěvy se nahrávaly odděleně a nakonec to celé míchal Phill Bulla v New Yorku.

Proč tam?
B-Side Band totiž před měsícem vydal desku Meeting Point, na níž se jim velmi osvědčil. Proto jsme ho oslovili a myslím, že odvedl skvělou práci. Ale není to tak, že bych od téhle chvíle chtěl míchat jenom v New Yorku. Myslím, že i u nás máme schopné lidi. Jenom jsme to chtěli zkusit s člověkem, který je podepsaný třeba na deskách Whitney Houstonové. Hudební globalizace tyhle věci strašně zjednodušila.

Měli jste při přípravách cédéčka nějaké spory?
Hádali jsme se hlavně o obal. Já osobně nepotřebuji, aby všechno bylo doslovně popsané, mám radši abstraktnější věci. Pro mě by byl ideální prázdný obal, jako měli Beatles. Kapelník B-Side Bandu Josef Buchta je naštěstí realista. Všechny moje nápady dokáže uzemnit, aby si to CD třeba taky někdo koupil.

Na albu máte jenom dvě věci v češtině. Chcete prorazit ven?
Ne, jenom to tak vyšlo. Ale samozřejmě bychom chtěli v příštím roce zkusit oslovit i nějaké zahraniční festivaly. Nemyslím prorazit, ale prostě si zahrát někde jinde.