Skladatel filmové hudby a aranžér Michael Price

Skladatel filmové hudby a aranžér Michael Price | foto: Alexander Schneider

Doháním rychlost Sherlockova mozku, říká skladatel Michael Price

  • 2
Jméno anglického skladatele filmové hudby Michaela Price není běžnému divákovi příliš známé. I přes to, že za svou kariéru pracoval na velkofilmu Petera Jacksona Pán prstenů nebo s Richardem Curtisem na Lásce nebeské.

Vše však změnil až seriál BBC Sherlock, ke kterému už šestým rokem píše hudbu společně se svým kolegou Davidem Arnoldem. Dostali za něj i cenu Emmy. „Tvořit muziku k Sherlockovi je jednoduché. Stačí se dívat na bezchybné herecké výkony Benedicta Cumberbatche a Martina Freemana a hudba se najednou píše sama,“ říká Price.

„Na druhou stranu, v počátcích to bylo trochu zmatené. Jednotlivé epizody se k nám nedostávaly chronologicky, ale přesně v opačném pořadí. Začínali jsme poslední částí. Jednoduše jsme se snažili dohnat rychlost Sherlockova mozku,“ vzpomíná.

Na každou epizodu má skladatelské duo asi tři týdny. „Někdy dokonce dostaneme i celý měsíc. Jenže berte v potaz, že jeden díl je dlouhý hodinu a půl. To máte jako běžný film,“ vysvětluje náročnost práce na oblíbeném seriálu, který má miliony fanoušků po celém světě.

„Potěšilo nás, že po premiéře letošní novoroční epizody s podtitulem Přízračná nevěsta jsme dostávali ohlasy i z tak vzdálených zemí, jakými jsou Japonsko nebo Čína. To bychom nikdy nečekali,“ prozrazuje pyšně.

Ruku v ruce s psaním hudby k Sherlockovi však jde i tíha vědění. Price s Arnoldem jsou totiž jedni z mála, kteří znají příběh celé série s výrazným předstihem. „Práce na letošním speciálu jsme skončili na přelomu května a června. Celých šest měsíců jsme si to museli nechat pro sebe! Příšerné,“ vyznává se skladatel.

Kromě psaní muziky se Price věnuje také aranžím a filmové profesi, které se v angličtině říká music editor. Vykonával ji právě při tvorbě filmů Pán prstenů, Bridget Jonesová: S rozumem v koncích nebo Poslední legie. „To je neviditelná pozice, při které jste vždy po ruce skladateli a upozorňujete jej na různé změny ve střihu. Obzvlášť důležité to bylo právě třeba u Bridget, protože se do filmu hodně doplňovaly různé písně,“ popisuje.

Velmi pozitivně Price vzpomíná na spolupráci s režisérem Lásky nebeské Richardem Curtisem, který má podle něj velký cit pro hudbu. „Byl bych rád, kdyby natočil něco nového. Jenže on musí být o svém nápadu naprosto neoblomně přesvědčen. Dokud to nebude opravdu cítit, tak film točit nebude,“ říká.

Na rozdíl od většiny dalších skladatelů Price vydává i alba s vlastní hudbou. S poslední deskou Entanglement dokonce zavítá do Prahy. Českému obecenstvu se představí v rámci festivalu Spectaculare, kde bude jeden z večerů patřit proslulému vydavatelství Erased Tapes, jež Priceovy desky vydává.

„Mám rád kontakt s publikem během koncertů. Pak se do studia vracím svěží, nabitý energií a připravený tvořit. V Praze jsem nebyl asi dvanáct let, takže se opravdu nemůžu dočkat, až se k vám znovu podívám,“ říká. Jeho koncert se odehraje 27. ledna v pražském Paláci Akropolis.