"Hlas si můžete zničit i Wagnerem či tím, že zpíváte příliš mnoho," říká sopranistka Barbara Hanniganová.

"Hlas si můžete zničit i Wagnerem či tím, že zpíváte příliš mnoho," říká sopranistka Barbara Hanniganová. | foto: Profimedia.cz

Múze Hanniganové zpívání nestačí. Na Strunách podzimu bude i dirigovat

  • 0
Je múzou soudobých skladatelů, jejichž díla uvádí do života. A navíc sama diriguje. Kanadská sopranistka Barbara Hanniganová v pražské Státní opeře otevře festival Struny podzimu.

Pro hudbu 20. a 21. století, kterou střídá i se starší klasikou, se nadchla velmi záhy. "Už když mi bylo nějakých sedmnáct, věděla jsem, že ji chci zpívat," řekla.

Nesouhlasí s názorem některých zpěváků, že soudobá hudba je nebezpečná pro hlas. "Hlas si můžete poškodit i Wagnerem nebo prostě tím, že zpíváte příliš mnoho," tvrdí pěvkyně, která účinkovala v několika desítkách světových premiér. Každý styl má podle ní své nároky. "Pokud jde o zapamatování not, je těžší moderní hudba, ale ovládnout třeba italské bel canto, to je také celoživotní práce," zdůrazňuje.

Hysterický policista

S dirigováním začala před dvěma lety. "Byl to nápad šéfa festivalu soudobé hudby Présences, který pořádá Radio France. Postupuji však opatrně a pomalu, rozhodně zatím nehodlám dělat Mahlerovy symfonie. Mám dobré poradce, dirigenty. Pomáhají mi vybrat vhodná díla," vysvětluje.

Pro Prahu, kde dosud nezpívala, připravila jakýsi mix. S Pražskou komorní filharmonií, kterou bude zároveň řídit, provede ve Státní opeře skladby W. A. Mozarta, Luigiho Nona nebo Dmitrije Šostakoviče. Efektní tečku by měla obstarat burleskní scéna z opery Le grand macabre (Velký umrlec) od Györgye Ligetiho.

"Představuji velitele tajné policie, který se snaží sdělit závažnou zprávu, ale je tak hysterický až paranoidní, že to nedokáže. Pro někoho může být opera zábavná, pro jiného znepokojivá. Každý si musí udělat svůj názor," podotýká.