Miloš Urban

Miloš Urban | foto: Chad Wyatt/Argo

Rowlingové bych dal Nobelovku, říká Miloš Urban

  • 1
Přední český spisovatel Miloš Urban autorce Harryho Pottera přiznává, že ke knihám přivedla miliony nových čtenářů. Tak zní jedna z jeho odpovědí v on-line rozhovoru iDNES.cz.

ODPOVĚDI MILOŠE URBANA NAJDETE ZDE

Vtahující vypravěčský styl, dokonalá schopnost navodit fantaskní atmosféru, postmoderní hra se symboly i využívání prvků "pokleslých" literárních žánrů - to jsou specifika, díky nimž patří Miloš Urban mezi nejúspěšnější české prozaiky, a to nejen z hlediska čtenářů, ale i kritiky.

Urban se narodil v roce 1967 v Sokolově. Část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. Vystudoval moderní filologii (zaměření na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze a rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě.

V devadesátých letech pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta, od roku 2001 vykonává podobnou práci v Argu, které je zároveň výhradním vydavatelem jeho knih.
 
Miloš Urban dosud vydal osm románů a novel: Poslední tečka za Rukopisy, Sedmikostelí, Hastrman, Paměti poslance parlamentu, Stín katedrály, Michaela, Santiniho jazyk a Pole a palisáda. Román Hastrman obdržel cenu Litera za rok 2001.

Zatímco někteří čtenáři považují Urbanova raná díla Poslední tečka za Rukopisy a Sedmikostelí za nejlepší, on sám je opačného názoru a výše klade svou současnou tvorbu: "Teprve tohle jsem já, u těch prvních dvou jsem se to tak nějak nesměle učil, ještě jsem se bál vyprávět."

Novela Pole a palisáda, jež je Urbanovou verzí pověsti o kněžně Libuši, vznikla jako první český příspěvek do mezinárodního projektu Mýty, iniciovaného britským nakladatelstvím Canongate, a byla v české verzi této edice nejúspěšnější.

Literární styl Miloše Urbana je občas přirovnáván k rukopisu Umberta Eca. I toto jméno padlo v několika otázkách. "Jméno růže je pro mě ikona po-moderního (současného) psaní," odpověděl autor na jednu z nich.

Stejně tak v souvislosti s Urbanem také občas padá jméno autora Šifry mistra Leonarda Dana Browna. "Brown mě štve. Kdysi mě napadlo, že to, co jsem si vymyslel já, ale nestačil napsat (anebo prodat), to pak napsal a prodal on. Holt to tak je. A to srovnávání nás dvou myslím dost kulhá," odpověděl spisovatel.

Román Sedmikostelí byl zatím přeložen (či je překládán) do deseti cizích jazyků (španělština, francouzština, němčina, holandština, polština, ruština, maďarština, slovinština, bulharština, chorvatština).

Na španělském a jihoamerickém trhu se Sedmikostelí prodalo téměř 50 tisíc výtisků. Autor v nedávné době podepsal se španělským nakladatelem kontrakt na dalších pět knih včetně velkého, dosud nenapsaného románu.

Na romány Sedmikostelí, Hastrman a Santiniho jazyk a na divadelní hru Nože a růže jsou prodána filmová práva. Nože a růže byly uváděny v rámci projektu Československé jaro v Divadle Na Zábradlí v letech 2005-6.

Zatím posledním knižním titulem Miloše Urbana je sbírka deseti povídek s názvem Mrtvý holky. Obsahuje texty na témata "divných", často až perverzních lásek, které autor napsal v letech 2002-2006. - recenzi najdete zde.

V současné době Miloš Urban pracuje na scénáři filmové podoby románu Santiniho jazyk a studuje pragensie pro psaní "asanačního" románu Lord Mord.