Romský festival Khamoro má v názvu sluníčko

- Druhý ročník mezinárodního romského festivalu Khamoro potrvá v Praze od 16. do 20. května. Zúčastní se ho umělci, politici, diplomaté a další osobnosti z 23 zemí. Účelem akce je pomocí koncertů, výstav, divadelních představení a odborných seminářů přispět k větší toleranci české společnosti vůči Romům. Khamoro znamená v romštině sluníčko.

Program festivalu zahrnuje kulturní vystoupení a odbornou část. Na seminářích, které se uskuteční v prostorách parlamentu, přislíbili účast přední politici, vedoucí delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibrian a další diplomaté působící v Praze, romští aktivisté i lidé, angažující se v romské otázce. Součástí festivalu je desetidenní přehlídka celovečerních filmů a dokumentů s romskou tématikou. Projekce se uskuteční každý večer ve Francouzském institutu.

Oproti loňskému třídennímu festivalu, jehož akce se konaly v divadle Komedie a v klubu Roxy, se program festivalu 2000 rozrostl a je kvalitnější. "V porovnání s prvním ročníkem je festival lépe a reprezentativněji zajištěn," sdělila při slavnostním zahájení Libuše Benešová, předsedkyně Senátu a Čestné rady festivalu. "Většina lidí vůbec neví, že Romové mají svou kulturu. Oni ji mají a je na profesionální úrovni," dodala Benešová.

Hlavním bodem festivalu bude večerní galakoncert, který se uskuteční v pátek 19. května ve velkém sále Lucerny. Na koncertě vystoupí romští umělci z dvanácti zemí Evropy a Asie. Festival Khamoro je součástí projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000 a záštitu nad ním převzal prezident Václav Havel. 

Libuše Benešová, předsedkyně Senátu a Čestné rady festivalu Khamoro 2000.

Emil Ščuka, generální tajemník Mezinárodní romské unie.

Zleva Michal Prokop (ředitel projektu Praha 2000), Emil Ščuka (generální tajemník Mezinárodní romské unie) a Libuše Benešová (předsedkyně Senátu a Čestné rady Khamoro 2000) při zahajování festivalu.

Ramiro Cibrián, velvyslanec a vedoucí Delegace Evropské komise v ČR.