Jedním z témat Týcovy výstavy je překračování hranic. Pletivo na obrazy třeba pochází ze staveniště tunelu Blanka. | foto: Dvorac Sec Contemporary

Roman Týc rekonstruuje své dětství od šesti let až po první foglarovku

  • 0
Výstava Romana Týce, známého z umělecké skupiny Ztohoven, prý vůbec kontroverzní nebude. To ovšem neznamená, že nebude zajímavá. Týc si v rámci projektu nazvaného ... jen blbni, zkazíš to všem! vzal za cíl zmapovat své dětství.

Více ve Víkendu

Rozhovor s Romanem Týcem čtěte v sobotní Scéně

"Vlastně je to jako Hvězdné války, ty taky nezačínají prvním dílem," říká Týc k výstavě, která se otevírá ve středu večer v pražské galerii Dvorac Sec Contemporary a potrvá do 28. února. "Podstatou celého konceptu je hledání souvislostí. Mezi despotickou výchovou mého otce, když jsem byl děcko, a mezi mnou a systémem, který mě vychovává za podobné činy," vysvětluje princip výstavy.

Nasmáli jsme se... a do vězení

Před dvěma lety si Roman Týc odseděl měsíc ve vězení za akci, při které změnil panáčky na padesáti semaforech v metropoli.

"A to je zrovna ten správný příklad. Místo aby vyšší autorita ocenila, že i když jsem zlobil, tak to přece jen bylo kreativní, a že jsme se i nasmáli, tak se ten systém bohužel chová despoticky. A místo toho, abych se nechal potrestat, tak mě to hecuje k ještě většímu řevu, brečení, dupání a vztekání," říká.

Pobyt za mřížemi donutil Týce bilancovat. "Těch posledních deset let bylo fakt výživných. Teď je mi čtyřicet a jsem z toho trochu unavený, tak se potřebuju ohlédnout," tvrdí. Výstava líčí období od autorových šesti let, kdy mu zemřela matka, do třinácti, kdy přečetl první foglarovku. "Já byl ortodoxní skaut! A skauting mi v podstatě zachránil život," dodává Týc.