Do kampaně za propuštění Romana Polanského se zapojují umělci zvučných jmen i řadoví občané

Do kampaně za propuštění Romana Polanského se zapojují umělci zvučných jmen i řadoví občané | foto: Profimedia.cz

Roman Polanski požádal o propuštění z vězení. Je spíš nepravděpodobné

  • 3
Filmový režisér Roman Polanski podal žádost o propuštění z vězení. Sdělil to dnes švýcarský trestní soud, který ve svém prohlášení uvádí, že o žádosti rozhodne "v příštích týdnech". To se může fakticky rovnat čekací lhůtě na to, zda bude předán do USA.

Cannes 2008 - režisér Roman PolanskiPodle zástupce šéfredaktora švýcarského listu Le Temps Françoise Motouxe je
nepravděpodobné, že by švýcarské úřady jen tak umělce pustily, a to z obav,
že by mohl odjet přes volně průjezdné hranice zpět do Francie - Švýcarsko
je součástí schengenského prostoru. Polanskému tak hrozí, že stráví v cele
řadu týdnů, než se švýcarský soud rozhodne ho do USA vydat či pustit na svobodu.

Vše by mohl urychlit snad jen tím, že by oznámil, že se sám vydá
do rukou amerického soudu, a odletěl by do USA, sdělil Motoux francouzskému týdeníku Le Point.

Proti jakémukoli verdiktu se může Polanski i americká strana, která
iniciovala jeho zatčení, odvolat. To proceduru kolem umělcova zadržování ovšem může jedině o další týdny prodloužit. Americká justice má nyní 40 dní až dva měsíce na to, aby předala švýcarské straně všechny právní podklady.

Šestasedmdesátiletý Polanski byl zatčen v sobotu, když přijel do Curychu, aby zde na filmovém festivalu přijal ocenění za své celoživotní dílo, na základě amerického zatykače z roku 1978. Zatčení souvisí s údajným znásilněním nezletilé v roce 1977.

Co na to francouzský tisk?

Francouzský tisk se rozdělil na dva tábory. Zatímco levicový list Libération se domnívá, že si umělec už vytrpěl své a neměl by být dále pronásledován, regionální deníky naopak míní, že by měl být potrestán podle zákona.
"Polanski svou oběť odškodnil, ta stáhla žalobu a neusiluje o trest. Zločin se stal před více než 30 lety a v každém soudním systému od dob Římské říše existuje právo na promlčení, když uteče hodně dlouhá doba, v tomto případě desítky let." (Libération)
"Herci a režiséři jednoduše zapomněli, že není umělecké beztrestnosti, která by činila kriminální činy legitimními." (La République du Centre)
"Člověka omráčí, když tak bystří lidé jako Wim Wenders, Pedro Almodóvar nebo Bertrand Tavernier podepisují petici a neodsuzují nic menšího než hrozbu porušování svobody projevu. Člověk se třese, když se intelektuálové a spisovatelé jako Milan Kundera nebo Bernard Henri Levy obávají, že se z geniálního tvůrce stane mučedník. A co si pomyslet o politickém vzplanutí (ministra kultury Frédérika) Mitterranda, který připomíná čarodějnické procesy ze Salemu, a (ministra zahraničí Bernarda) Kouchnera, který
varoval, že (prezident Nicolas) Sarkozy záležitost velmi pozorně sleduje, a který napsal (americké ministryni zahraničí) Hillary Clintonové? Můžeme do takové míry zapomenout na tragédii, kterou zažila třináctiletá dívka, a udělat z toho jen nějakou peripetii nebo drobnou nehodu v životě génia?
" (La Charente Libre)

Roman Polanski se svým právníkem Douglasem Daltonem v soudní síni  v Santa Monice 9. srpna 1977. Polanski před více než 30 lety přiznal, že měl pohlavní styk s třináctiletou dívkou. Sex s nezletilou je podle amerických zákonů považován za znásilnění, i když žádné násilí nebylo uplatněno. Podle výpovědi postižené jí předtím režisér podal alkohol s utišujícím lékem.

Sama údajná oběť Samantha Geimerová podporovala odložení žaloby s odůvodněním, že už chce konec celé záležitosti. V občanskoprávním sporu vymohla na Polanském vyrovnání, jehož výše ani forma nebyly zveřejněny.

V roce 1977 byl Polanski v Los Angeles uznán vinným z protizákonných sexuálních vztahů. Ve vězení strávil měsíc a půl. Koncem ledna 1978, kdy dal soudce na srozuměnou, že režiséra pošle za mříže znovu, odletěl Polanski do Evropy. V USA od té doby z obav ze zatčení už nikdy nebyl.

Žije ve Francii a má od roku 1976 její občanství. Z Francie vydán nebude, protože na dané obvinění se nevztahuje dohoda o vydávání zločinců.

Roman PolanskiPolanski se v 60. a 70. letech v USA proslavil snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť. V roce 2003 dostal Oscara za válečné drama Pianista. O jeho případu loni vznikl dokument nazvaný Roman Polanski: Wanted and Desired (Roman Polanski: Hledaný a žádaný), který upozornil na nesrovnalosti v jeho kauze. Podle amerických právníků mu v případě vydání do USA hrozí až čtyři roky vězení; promlčení pro takový čin neplatí.

,